Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Kováčikom bude pokračovať výsluchom príslušníkov NAKA

Začiatkom októbra súd v tejto veci vypočul aj Mariána Kučerku a Jána Kaľavského pomocou telemostu.

21.10.2023 (SITA.sk) – Na pracovisku Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici má v stredu 25. októbra pokračovať v poradí druhý súdny proces s bývalým šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry Dušanom Kováčikom, v ktorom je súdený spolu s podnikateľom Petrom Koščom prezývaným „pán X“.

Výsluch pomocou telemostu

Na programe pojednávania by mal byť výsluch svedkov, konkrétne viacerých príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry. Začiatkom októbra súd v tejto veci vypočul aj odsúdeného bývalého vyšetrovateľa NAKA Mariána Kučerku a ďalšieho bývalého príslušníka NAKA, neprávoplatne odsúdeného Jána Kaľavského.

Keďže sa obaja nachádzajú v Bosne a Hercegovine, kde požiadali o azyl, výsluch sa uskutočnil prostredníctvom telemostu v sídle súdu v Pezinku.

Koščo je na úteku

Podľa obžaloby podnikateľ Peter Koščo, ktorý má blízko k Slovenskej informačnej službe a momentálne je na úteku, podplatil v roku 2016 Kováčika prostredníctvom Bernarda Slobodníka sumou 50-tisíc eur. Ten mal za odmenu blokovať stíhanie v dvoch trestných veciach.

Kováčik uznaný vinným

Najvyšší súd SR (NS SR) uznal 24. mája minulého roku Dušana Kováčika za vinného z toho, že prijal úplatok 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry v roku 2017 nepodal sťažnosť proti prepusteniu šéfa zločineckej skupiny takáčovci Ľubomíra Kudličku z väzby.

Jeho vinu odvolací súd tiež uznal v prípade prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti, keď neoprávnene poskytol spisy k trestným veciam bývalému šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi. Za to mu uložil trest osem rokov väzenia a peňažný trest 100-tisíc eur.

Špecializovaný trestný súd pôvodne uznal Kováčika za vinného aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Za to mu uložil trest 14 rokov väzenia a tiež trest prepadnutia majetku. NS SR však tento verdikt zrušil, keďže predmetné skutky podľa odvolacieho senátu neboli preukázané.

Viac k témam: bývalý šéf Úradu špeciálnej prokuratúry, Korupcia, Pojednávanie, Súdy, Takáčovci, Zločinecká skupina
Zdroj: SITA.sk – Proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Kováčikom bude pokračovať výsluchom príslušníkov NAKA © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií