fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Proces s exšéfom operatívcov NAKA by mal pokračovať v utorok, Kaľavský však požiadal v Bosne o azyl

Sudca avizoval, že sa bude snažiť zorganizovať výsluch obžalovaného Jána Kaľavského prostredníctvom videokonferencie.

Máte tip? napíšte nám mailom

4.3.2023 (SITA.sk) – Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku by v utorok 7. marca malo pokračovať hlavné pojednávanie s bývalým šéfom operatívcov Národnej kriminálnej agentúry Jánom Kaľavským. Ten je stíhaný pre pokračovací zločin prijímania úplatku a ďalšie skutky. Obžalovaný sa momentálne nachádza v Bosne a Hercegovine.

Podľa jeho advokátky Evy Mišíkovej tam požiadal o azyl. Sudca z tohto dôvodu ešte v novembri 2022 avizoval, že sa bude snažiť zorganizovať výsluch obžalovaného prostredníctvom videokonferencie.

Zároveň sa sudca na začiatku procesu stotožnil s návrhom prokurátora Ladislava Masára, aby sa proti bývalému policajtovi v aktuálnom štádiu konania konalo ako proti ušlému. Pobytom v zahraničí sa totiž vyhýba trestnému konaniu.

Mal prezrádzať citlivé informácie

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Jána Kaľavského ešte v januári minulého roka obžalobu pre pokračovací zločin prijímania úplatku, zločin marenia spravodlivosti a prečin zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Predmetom obžaloby je podľa ÚŠP prezrádzanie citlivých informácií z prostredia Policajného zboru nepovolaným osobám, a to čiastočne za rôzne neoprávnené majetkové plnenia.

Obmedzenia mu neskôr zrušili

Špecializovaný trestný súd na Jána Kaľavského ešte v októbri 2021 vydal príkaz na zatknutie, ako aj európsky a medzinárodný zatýkací rozkaz. V apríli 2022 ho zadržali v Bosne a Hercegovine. Miestny súd ho však nevzal do väzby.

Prečítajte si tiež:
Stávkové spoločnosti odštartovali projekt zodpovedného hrania, budú spolupracovať s odborníkmi

Namiesto toho mu uložil obmedzenia v podobe odobratia cestovných dokladov, zákazu opustiť krajinu a povinnosť pravidelne sa hlásiť úradom. Neskôr úrady tieto obmedzenia voči Jánovi Kaľavskému zrušili.

Viac k témam: Korupcia, Špecializované rodinné súdy, Úplatok, Žiadosť o azyl
Zdroj: SITA.sk – Proces s exšéfom operatívcov NAKA by mal pokračovať v utorok, Kaľavský však požiadal v Bosne o azyl © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií