Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Proces s Kažimírom pokračuje bez verejnosti, podľa obhajcu je jediným dôvodom obžaloby zosadiť ho z funkcie 

Petra Kažimíra už súd uznal za vinného z podplácania a uložil mu peňažný trest vo výške 100-tisíc eur.

20.7.2023 (SITA.sk) – Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku vo štvrtok pokračuje proces s guvernérom Národnej banky Slovenska Petrom Kažimírom v kauze podplácania. Súd na pojednávanie predvolal štyroch svedkov. Zároveň opätovne rozhodol o vylúčení verejnosti.

To obhajoba žiadala už na predošlom pojednávaní začiatkom júla z dôvodu zachovania bankového tajomstva. Ďalšie pojednávania v tejto trestnej veci sú vytýčené na 4. a 18. septembra.

Peter Kažimír je obžalovaný z toho, že bývalému šéfovi finančnej správy Františkovi Imreczemu na prelome rokov 2017 až 2018 ako minister financií poskytol úplatok 48-tisíc eur za zabezpečenie nadmerných odpočtov DPH pre viaceré spoločnosti. Obžalovaný vinu odmieta. Podľa jeho obhajcu Ondreja Mularčíka je však obžaloba nezákonná a podaná narýchlo a účelovo. Jediným dôvodom je podľa neho zámer dostať Petra Kažimíra preč z funkcie guvernéra NBS.

Rozpory vo výpovediach a paragraf 363

Kažimíra pritom už súd uznal trestným rozkazom za vinného z podplácania a uložil mu peňažný trest vo výške 100-tisíc eur. Pre prípad, že by výkon peňažného trestu mohol byť úmyselne zmarený, súd uložil obžalovanému aj náhradný trest odňatia slobody vo výmere dva roky.

Keďže však obžalovaný, ako aj Úrad špeciálnej prokuratúry podali proti verdiktu odpor, vo veci bolo vytýčené hlavné pojednávanie.

Kažimíra ešte vo februári obžalovali pre trestný čin podplácania. Obžaloba sa podľa Úradu špeciálnej prokuratúry týka podozrenia z korupčnej trestnej činnosti v súvislosti s daňovými kontrolami voči viacerým obchodným spoločnostiam.

Generálna prokuratúra SR ešte minulý rok v júni v dôsledku zistených porušení zákona v neprospech obvineného zrušila prostredníctvom paragrafu 363 obvinenie voči Kažimírovi.

Obvinenie totiž podľa prvého námestníka generálneho prokurátora Jozefa Kanderu vzniklo len na základe výpovedí jediného spolupracujúceho obvineného.. Tým je bývalý šéf Finančnej správy SR Imrecze. Ten podľa Kanderu vo veci vypovedal viackrát a v jeho výpovediach sú výrazné rozpory.

Polícia však neskôr obvinenie vzniesla opätovne. Kažimír podľa obžaloby žiadal v roku 2016 od Imreczeho informácie o daňových konaniach viacerých spoločností ako aj zabezpečenie vyplatenia nadmerných odpočtov DPH vo výške tri milióny eur. V tejto súvislosti podľa prokuratúry Imreczemu poskytol úplatok vo výške 48-tisíc eur.

Viac k témam: bývalý šéf finančnej správy, Generálny prokurátor, Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS), Paragraf 363 Trestného poriadku, Podplácanie, prezident Finančnej správy SR, Súdy, Úplatky
Zdroj: SITA.sk – Proces s Kažimírom pokračuje bez verejnosti, podľa obhajcu je jediným dôvodom obžaloby zosadiť ho z funkcie  © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií