Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Proces v kauze korupcie na bratislavských súdoch, v ktorom figuruje Zoroslav Kollár, by mal pokračovať koncom mája

Spolu s podnikateľom a právnikom Zoroslavom Kollárom sú v tomto prípade obžalovaní bývalý sudca Richard M. a advokát Tomáš K.

11.5.2024 (SITA.sk) – Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku by malo 29. a 30. mája pokračovať hlavné pojednávanie týkajúce sa údajnej korupcie na bratislavských súdoch.

Spolu s podnikateľom a právnikom Zoroslavom Kollárom sú v tomto prípade obžalovaní bývalý sudca Richard M. a advokát Tomáš K., pričom obžaloba sa týka trestných činov podplácania a zasahovania do nezávislosti súdu v spolupáchateľstve.

Naposledy sa pojednávalo v marci

Všetci traja na začiatku procesu odmietli svoju vinu. Vo veci sa naposledy pojednávalo v marci, keď obžalovaný Kollár vzniesol námietku zaujatosti voči sudcovi Miroslavovi Mazúchovi.

Ten musel následne pojednávanie odročiť na neurčito, aby mohol byť spis zaslaný na Najvyšší súd SR na rozhodnutie o námietke.

Na marcové pojednávanie boli predvolaní kľúčoví svedkovia prípadu, konkrétne bývalý sudca Vladimír Sklenka a exsudkyňa Miriam Repáková. Sklenka sa však z pojednávania ospravedlnil s tým, že je na dlhodobo plánovanej dovolenke v zahraničí.

Predtým sa mu dvakrát nepodarilo doručiť predvolanie a doma ho nezastihli ani policajti. Svedkyňa Repáková sa, naopak, na súd dostavila a vypovedala.

Obžaloba obsahuje jedenásť skutkov

Obžaloba konkrétne obsahuje 11 skutkov, pričom väčšina z nich sa týka bývalého sudcu Krajského súdu v Bratislave Richarda M.

Ten sa podľa obžaloby snažil ovplyvňovať rozhodnutia sudcu Okresného súdu Bratislava I V. S., viackrát mu za rozhodnutia podľa jeho inštrukcii, predovšetkým v konkurzných sporoch a v sporoch o vyplatenie finančných pohľadávok, sľúbil úplatok a v niekoľkých prípadoch mu aj odovzdal úplatky od 5 000 do 20 000 eur.

Pokiaľ ide o Zoroslava Kollára, ten sa podľa Úradu špeciálnej prokuratúry zúčastnil na jednom stretnutí s Richardom M. a V. S. s cieľom ovplyvniť rozhodnutie V. S. Tomáš K. zase podľa obžaloby pre V. S. vypracoval jeden rozsudok.

Obhajcovia trojice obžalovaných označili obžalobu za neprípustnú a nedôvodnú s tým, že ide predovšetkým o „kompilát výsluchov svedka Vladimíra Sklenku“.

Rovnako advokáti namietali, že ten je v obžalobe uvádzaný len ako V. S. čo je porušením práva obžalovaných na obhajobu.

Špecializovaný trestný súd už v máji 2022 uložil konkurznému právnikovi Zoroslavovi Kollárovi peňažný trest 70-tisíc eur.

Stalo sa tak v rámci schválenia dohody o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a obvineným z trestných činov nepriamej korupcie a podplácania.

Odsúdený vtedy pre médiá uviedol, že rozhodnutie priznať sa bolo jeho osobnou voľbou. „Opísal som skutky tak, ako sa stali,“ povedal a odmietol, že by bol kajúcnikom. „Nikoho som neudal,“ doplnil. Zároveň dodal, že má finančné prostriedky na zaplatenie peňažného trestu.

Právnik a podnikateľ sa orgánom činným v trestnom konaní priznal, že v auguste 2020 poskytol úplatok, aby zabezpečil, že nebude predmetom rozpracovania Slovenskou informačnou službou (SIS).

Odovzdanie 40-tisíc eur sprostredkoval bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó. Exriaditeľ SIS Vladimír Pčolinský prijatie úplatku odmieta.

Ďalší skutok, v ktorom Kollár priznal vinu, bolo sprostredkovanie úplatku pre Makóa za krytie nelegálnej výroby cigariet od Tomáša Rajeckého, blízkeho skupine piťovcov. Skutok sa stal v roku 2019, pričom Rajecký poskytol 300-tisíc eur.

Viac k témam: Korupcia, Súdny proces, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Proces v kauze korupcie na bratislavských súdoch, v ktorom figuruje Zoroslav Kollár, by mal pokračovať koncom mája © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií