Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Proces v kauze Mýtnik bude na Špecializovanom trestnom súde pokračovať až na jeseň

Júnové termíny súd zrušil pre zdravotné dôvody jedného z obžalovaných.

19.6.2024 (SITA.sk) – Súdny proces v kauze známej ako Mýtnik bude na banskobystrickom pracovisku Špecializovaného trestného súdu pokračovať až na jeseň.

Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu s tým, že termíny pojednávaní v tejto veci sú vytýčené na 10. a 11. septembra a tiež na 1., 2., a 3.októbra. Naposledy sa vo veci malo pojednávať v júni, termíny však súd zrušil pre zdravotné dôvody jedného z obžalovaných.

Päť skutkov

Obžalobe v tomto prípade čelia podnikatelia Jozef B. a jeho syn Jozef, bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko K., bývalý predstaviteľ finančnej správy Milan G., podnikateľ Miroslav S. a právnik Martin B.

Prokuratúra obžalovaných viní v rámci piatich skutkov z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, z legalizácie príjmu z trestnej činnosti alebo zločinu prijímania úplatku.

Škoda bola vyčíslená počas dokazovania, ktoré sa vykonalo počas vyšetrovania. V tom prvom skutku predstavuje sumu viac ako 45 miliónov eur,“ uviedol prokurátor po prečítaní obžaloby v októbri 2022. Všetci šiesti obžalovaní svoju vinu odmietajú.

Korupčné delikty

Predmetom obžaloby podanej už vo februári 2022 je obstaranie majetku zo strany štátu v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, pričom nakladanie so štátnymi prostriedkami malo byť súčasne neefektívne a nehospodárne. Na toto konanie mala nadväzovať legalizačná schéma, ktorej účelom malo byť zneprehľadnenie finančných tokov prostredníctvom zahraničných entít.

S podozrením zo spáchania týchto ekonomických činov úzko súvisia aj dva korupčné delikty. Jeden korupčný skutok sa týka obstarávania majetku na Finančnej správe (FS) SR v súvislosti so zákazkami s nízkou hodnotou.

Vypovedal kľúčový svedok

V kauze Mýtnik už okrem iných vypovedal kľúčový spolupracujúci svedok, bývalý prezident Finančnej správy (FS) František Imrecze, ktorý popísal svoje pôsobenie v čele FS a jeho úlohu pri presadzovaní riešení od firmy Allexis podnikateľa Suchobu. Podrobne opisoval aj rolu Jozefa B. staršieho, ktorý mu na ročnej báze dorovnával plat sumou 200-tisíc eur ročne v hotovosti.

Pred súdom počas štyroch pojednávacích dní hovoril aj ďalší „kajúcnik“, podnikateľ Suchoba, ktorý žije od roku 2019 aj s rodinou v Spojených arabských emirátoch.

Na adresu Suchobu uviedol Jozef B. st, že „klamal veľa a veľakrát, a bol z toho pred súdom aj veľakrát usvedčený“.

Vypovedala aj vtedajšia konateľka firmy Allexis Jana Rovčaninová a súdni znalci z Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline a zo Znaleckého ústavu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorých znalecké posudky sa značne odlišujú.

Viac k témam: Kauza Mýtnik, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Proces v kauze Mýtnik bude na Špecializovanom trestnom súde pokračovať až na jeseň © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií