Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prokurátor podal obžalobu na konkurznú správkyňu Bašternákovho majetku

Obžaloba sa týka obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spáchaného v štádiu pokusu.

26.5.2023 (SITA.sk) – Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd obžalobu na bývalú konkurznú správkyňu majetku odsúdeného Ladislava Bašternáka Lenku Ivanovú.

Ako prokuratúra informuje na sociálnej sieti, obžaloba sa týka obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spáchaného v štádiu pokusu.

„Skutok sa týka činnosti správkyne konkurznej podstaty úpadcu fyzickej osoby L. B. v súvislosti s výkonom právoplatného uloženého trestu prepadnutia majetku v inom trestnom konaní.“ uviedla špeciálna prokuratúra.

Kauza Bašternák

V júni 2020 Okresný súd Bratislava I zablokoval majetok Ladislava Bašternáka, ktorý bol sporne prevedený na jeho príbuzných a ďalšie osoby a zakázal s ním akékoľvek nakladanie. Stotožnil sa tak s názorom právneho zástupcu štátu v tejto kauze, podľa ktorého má štát v konkurznom konaní postavenie veriteľa a má právo odporovať vykonaným právnym úkonom úpadcu, teda odsúdeného Ladislava Bašternáka.

Dovtedajšia konkurzná správkyňa Lenka Ivanová napriek počiatočnému prísľubu odporovacie žaloby nikdy nepodala s odôvodnením, že počas konkurzu neboli splnené hmotnoprávne podmienky na uplatnenie odporovacieho práva. Keďže jej postoj správkyne bol na základe verdiktu súdu v rozpore s jej zákonnou povinnosťou obhajovať záujmy veriteľov s odbornou starostlivosťou, Okresný úrad v Bratislave 15. júna 2020 navrhol súdu jej odvolanie a zároveň ustanovenie nového správcu konkurznej podstaty.

Viac k témam: Kauza Bašternák, konkurzná správkyňa majetku, Obžaloba
Zdroj: SITA.sk – Prokurátor podal obžalobu na konkurznú správkyňu Bašternákovho majetku © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií