Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Protimonopolný úrad bude mať novú agendu, na šesť nových zamestnancov pýta takmer 210-tisíc eur

Samotná agenda je pomerne náročná z odborného hľadiska.

17.7.2023 (SITA.sk) – Protimonopolný úrad (PMÚ) SR žiada zvýšiť počet svojich zamestnancov. Úradu totiž pribudne nová agenda, ktorá sa týka uplatňovania aktu Európskej únie o digitálnych trhoch.

PMÚ chce preto v budúcom roku prijať šiestich nových zamestnancov, čo by si v budúcom roku vyžiadalo takmer 210-tisíc eur.

Vyplýva to z analýzy vplyvov na rozpočet verejnej správy k návrhu novely zákona o ochrane hospodárskej súťaže, ktorý PMÚ predložil do pripomienkového konania.

Náročná agenda

Akt o digitálnych trhoch zveruje priamo niektoré právomoci úradom na ochranu hospodárskej súťaže, teda aj priamo PMÚ. Ide napríklad o právomoci v oblasti výkonu prieskumu trhu, získavania podkladov a informácií pre Európsku komisiu, prešetrovania možných porušení povinností strážcov prístupu, či spoluprácu pri inšpekciách.

„Samotná agenda je pomerne náročná z odborného hľadiska. Bez personálneho posilnenia úrad nebude môcť v tejto agende plniť úlohu efektívneho partnera Európskej komisii a ostatným členským štátom v tejto agende a plnenie jeho úloh bude ohrozené,“ uviedol úrad.

Strážcovia prístupu

Cieľom aktu o digitálnych trhoch je doplniť presadzovanie práva hospodárskej súťaže na digitálnych trhoch. Nariadenie ustanovuje podmienky, na základe ktorých budú prevádzkovatelia určitých online platforiem kvalifikovaní ako strážcovia prístupu.

V prípade strážcov prístupu ide o prevádzkovateľov významných digitálnych platforiem, ktoré predstavujú dôležitú bránu medzi komerčnými používateľmi a spotrebiteľmi, ktorých postavenie im môže poskytnúť právomoc konať ako súkromný tvorca pravidiel, čím sa vytvára úzke miesto v digitálnom hospodárstve.

S cieľom riešiť tieto otázky nariadenie stanovuje súbor povinností, ktoré musia strážcovia prístupu dodržiavať, vrátane zákazu správať sa určitým spôsobom.

Viac k témam: Akt Európskej únie (EÚ) o digitálnych trhoch, Novela zákona o ochrane hospodárskej súťaže, Zamestnanci
Zdroj: SITA.sk – Protimonopolný úrad bude mať novú agendu, na šesť nových zamestnancov pýta takmer 210-tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií