fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prvá satelitná misia Británie sa skončila neúspechom, raketu postihla „anomália“

Systém Virgin Orbit je relatívne nový a je v prevádzke od roku 2020. Jeho prvý let bol neúspešný, ale nasledovné štyri lety zaznamenali úspech.

Máte tip? napíšte nám mailom

10.1.2023 (Webnoviny.sk) – Prvá satelitná misia, ktorá odštartovala zo Spojeného kráľovstva, sa skončila zlyhaním. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Raketu postihla „anomália“

Lietadlo americkej spoločnosti Virgin Orbit v pondelok vzlietlo z cornwallského Newquay a vysoko nad Atlantickým oceánom vypustilo raketu so satelitmi, ktorá ich mala vyniesť na obežnú dráhu.

Raketa sa spustila a zdalo sa, že stúpa tak, ako má. Virgin Orbit však oznámila, že raketu postihla „anomália“. Satelity, ktoré niesla, nemohla vypustiť a sú stratené. Lietadlo Cosmic Girl – upravený Boeing 747 – sa bezpečne vrátilo na základňu.

Systém Virgin Orbit

Zo Spojeného kráľovstva už do vesmíru vyslali rakety, ale zatiaľ nikdy za účelom nasadenia satelitov na orbitu. Skoršie pokusy boli súčasťou vojenských cvičení alebo atmosférického výskumu a stroje, ktoré tam vyslali, sa bezprostredne vrátili späť.

Systém Virgin Orbit je relatívne nový a je v prevádzke od roku 2020. Jeho prvý let bol neúspešný, ale nasledovné štyri lety zaznamenali úspech.

Viac k témam: Raketa, Satelit, Vesmírna misia
Zdroj: Webnoviny.sk – Prvá satelitná misia Británie sa skončila neúspechom, raketu postihla „anomália“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Rusko podľa spravodajských informácii použilo počas vojny na Ukrajine už 60 percent zásob vysoko presných zbraní
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií