fbpx
Prvé každodenné vegánske stravovanie na Slovensku! Jedáleň Venza rozbehla projekt Neposlušné varenie, v rámci ktorého študentom aj neštudentom ponúka rastlinnú stravu

Prvé každodenné vegánske stravovanie na Slovensku! Jedáleň Venza rozbehla projekt Neposlušné varenie, v rámci ktorého študentom aj neštudentom ponúka rastlinnú stravu

V najväčšom slovenskom internátnom ubytovacom zariadení – Vysokoškolskom meste Ľudovíta Štúra – Mlyny UK v Bratislave majú študenti novú stravovaciu ponuku. Sú to vegánske obmeny domácich jedál, sýte šaláty, cestoviny, tortilly, ázijské špeciality a mnohé ďalšie, z čoho si od utorka môžu každý deň vybrať. 

“Je to prvé plnohodnotné každodenné vegánske stravovanie na Slovensku. Štátna jedáleň Venza tradičnú ponuku teplých jedál zvýšila o 25 vegánskych, máme v pláne to rozšíriť až na 40. Suroviny sú rovnaké ako doteraz, nemenia sa ani dodávatelia. Podľa prieskumu bolo zistené, že najmä medzi bratislavskými vysokoškolákmi je veľa ľudí, ktorí inklinujú k vegánskej strave. Navrhla som tejto jedálni môj projekt Neposlušné varenie, ktorý som realizovala ako súčasť štúdia na Sokratovom inštitúte,” povedala Tamara Stohlová, ktorá vyštudovala manažment a pracuje v oblasti životného prostredia.

Všetky jedlá autorka vymýšľala, upravovala a vylepšovala najprv doma. Testovanie nových jedál prebiehalo v jedálni počas plnej prevádzky a každé po uvarení prechádzalo schvaľovacím procesom. Jedlá ochutnávali zamestnanci jedálne a rozhodovali, či je dostatočne vhodné na zaradenie do menu. Novú ponuku v tomto zariadení hromadného stravovania môže využiť aj široká verejnosť.

Podľa Stohlovej jeme priveľa živočíšnych potravín. Málokto si uvedomuje, aký vplyv má tento životný štýl na planétu, naše zdravie a na podmienky, v ktorých sú zvieratá chované. Mnoho ľudí si myslí, že variť vegánsky je nudné, drahé a náročné na čas. Aj preto chce ukázať, aké jednoduché a chutné to v skutočnosti môže byť. Primárnym cieľom jej iniciatívy nie je, aby sa ľudia stali vegánmi. Ak však majú chuť prispieť k udržateľnosti či ohľaduplnosti obsahom svojich tanierov, nič im v tom už nebráni.

Zdroj: http://www.teraz.sk/regiony/bratislavski-vysokoskolaci-maju-ako/350559-clanok.html

Foto: http://www.teraz.sk/regiony/bratislavski-vysokoskolaci-maju-ako/350559-clanok.html (screenshot z videa), https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10156692946057661&set=a.393640087660&type=3&theater

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Krása! Kto by nechcel pracovať v takýchto priestoroch?! V Bratislave vznikli parádne kancelárie
Google+ Linkedin

Autor:

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Redaktorka, editorka, korektorka. Milujem hrabanie sa v textoch a hľadanie chybičiek.