fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prvé múzeum hip-hopu v Bronxe: Hiphopová kultúra konečne získa domov

Fenomén hudby, tanca, umenia či módy. To všetko je hip-hop, ktorý sa za päť desaťročí dostal z drsných ulíc do luxusných apartmánov. Doposiaľ neexistuje žiadne múzeum, ktoré by zachovávalo pamiatku na túto kultúru. Všetko sa zmení už v roku 2023, keď v Bronxe, materinskom meste hip-hopu, vznikne múzeum Universal Hip Hop.

Máte tip? napíšte nám mailom

Múzeum, o ktorom pred ôsmimi rokmi snívali rapperi Kurtis Blow, Afrika Bambaataa a Grandmaster Melly Mel, sa už o tri roky stane skutočnosťou.

Newyorkský guvernér Andrew Cuomo ešte minulý rok podpísal grant vo výške 3,3 milióna eur na výstavbu Universal Hip Hop Museum. Prvé múzeum hip-hopu na svete bude vybudované priamo v kolíske hip-hopovej kultúry, v americkom Bronxe.

Projekt podporilo niekoľko rapperov

Múzeum, ktoré sa chystajú otvoriť, bude vôbec prvou hip-hopovou pamiatkou na svete. „Vedeli sme, že je to dôležité. Bronx je miestom, kde začal hip-hop,“ vysvetlil Rocky Bucano z Bronxu, ktorý bude výkonným riaditeľom múzea.

„Je šialené pomyslieť na to, že hip-hop, ktorý ovplyvňuje popkultúru, politiku či reklamu, nemá na svete miesto, ktoré by bolo jeho domovom,“ dodal Bucano.

Podľa jeho slov bude múzeum rozprávať príbehy ľudí, ktorí tvorili históriu hip-hopovej kultúry. Projekt podporilo aj mnoho ďalších rapperov, medzi ktorými je napríklad Nas, Ice-T či LL Cool J. Najnovšie informácie tvrdia, že výstavba by sa mala začať už toto leto.

Prečítajte si tiež:
FENOMÉN ČERNOBYĽ: pozrite si unikátne reálne zábery v porovnaní so seriálovým spracovaním
Prvé múzeum hip-hopu v Bronxe: Hiphopová kultúra konečne získa domov
zdroj: djmag.com

Múzeum hip-hopu s virtuálnou realitou

Úvodná výstava bude venovaná počiatkom hip-hopu a každých šesť mesiacov ju vystrieda iná etapa histórie tejto kultúry. Po úplnom dostavaní budú v priestore s rozlohou 5 570 metrov štvorcových nielen interaktívne a skvostné exponáty, ale aj živé vystúpenia, premietania filmov či rôzne semináre.

Jedným z vrcholov bude interaktívna konzola vytvorená Microsoftom a centrom MIT s pokročilou virtuálnou realitou. Návštevníci sa vďaka tejto simulácii budú môcť pozrieť do histórie hip-hopu na základe toho, akú rapperskú osobnosť si zvolia. „Budú to príbehy z histórie hip-hopu založené na hudobných preferenciách návštevníkov,“ uviedol Bucano.

Súčasťou múzea bude tiež originálny beatboxový automat Kurtisa Blowa a prvé hip-hopové nahrávky na svete. „Múzeum bude pevným základom histórie hip-hopu. Okrem toho ale predstaví definíciu tejto kultúry, ochráni ju a uchová ju pre budúce generácie,“ prezradil Chuck D, ktorý zastúpi pozíciu predsedu predstavenstva múzea.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj TASR Prepscholar

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií