fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prvé odchody a čistky. Po výmene vlády odchádzajú zo svojich postov sudcovia, ale aj riaditeľ vojenského spravodajstva

Vláda Igora Matoviča začína zhurta.

Prvé zemetrasenia v personálnych obsadeniach začali po dvoch dňoch od nástupu novej vlády.

Máte tip? napíšte nám mailom

Ešte len v sobotu si nová vláda Igora Matoviča prevzala dekréty a už sa začali prvé personálne zmeny. Niektorí odchádzajú sami, iným nová vláda k odchodu pomáha.

Predseda Správy štátnych hmotných rezerv bude odvolaný

Asi najznámejší prípad je návrh na odvolanie predsedu Správy štátnych hmotných rezerv, Kajetána Kičuru, v súvislosti s podozreniami za pochybenia pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu, ktorý predložil na rokovaní vlády Igor Matovič.

Minister hospodárstva, pod ktoré patrí Správa ŠHR, Richard Sulík (SaS) avizoval, že už má pripravený návrh na nového šéfa. Meno zatiaľ neprezradil. Kičura na NAKA už dnes vypovedal aj v súvislosti s novými skutočnosťami ohľadom nadobudnutia majetku jeho rodinných príslušníkov. Konkrétne sa jedná o dva byty v centre Bratislavy, ktoré nadobudol jeho syn, a to krátko po podpísaní novej zmluvy na zabezpečenie zdravotníckeho materiálu v súvislosti s nákazou COVID-19. NAKA začala “ex offo” trestné konanie.

Matovič po kontrole na Správe štátnych hmotných rezerv poukázal na to, že Kičura uzavrel napríklad dve zmluvy spolu za 35 miliónov eur s firmou, ktorá mala dovtedy obrat 74-tisíc eur.

Prečítajte si tiež:
Detský strach z lekárskych zákrokov vyriešia hry v tablete či mobile!

V najbližších hodinách by mala vláda Kajetána Kičuru odvolať. 

 

Odišlo 5 členov súdnej rady

Súdna rada má osemnásť členov. Deviatich volia sudcovia. Vláda SR do Súdnej rady nominuje troch členov, ďalších troch Národná rada SR a ďalších troch menuje prezident SR.

Dnes nová ministerka spravodlivosti, Mária Kolíková (Za ľudí), informovala troch členov, že nemajú dôveru vlády SR. Po tejto informácii odišli všetci traja členovia, menovaní minulou vládou. K ním sa pridali aj dvaja členovia Súdnej rady, ktorých menuje Národná rada SR.

Spolu tak dnešným dňom ukončilo činnosť päť členov Súdnej rady. Ide o Jána Havláta, Branislava Jablonku, Magdalénu Hromcovú, Romana Huszára a Viliama Pohančeníka.

Kolíková ich zároveň požiadala, aby sa nezúčastňovali ďalších zasadnutí Súdnej rady, čiže aj nastávajúcej voľby predsedu Najvyššieho súdu SR.

Súdna rada sa ešte len nedávno zaoberala sudcami z komunikácie z aplikácie Threema, s ktorými mal M. Kočner udržiavať kontakty.

 

Končí aj šéf Vojenského spravodajstva

Dnešný deň priniesol aj informáciu, že po štyroch rokoch sa rozhodol na svojom poste skončiť aj riaditeľ Vojenského spravodajstva, Ján Balciar, ktorý sa vzdal svojej funkcie na vlastnú žiadosť. Informáciu dnes potvrdil Jaroslav Naď (OĽaNO), ktorému Balciar oznámil ešte v sobotu, že je už unavený a chce na svojej pozícii skončiť. Na jeho miesto by mal nastúpiť odborník, ktorý nepracuje v rezorte.

Prečítajte si tiež:
Doktorka Quinnová zapózovala pre Playboy. Takto sexy vyzerá vo veku 67 rokov!

Aj s Balciarom sa ťahali viaceré obvinenia. Podľa medializovaných informácií vlastní Balciar s manželkou 15 apartmánov na Táloch v Nízkych Tatrách, ale aj ďalšie nehnuteľnosti. Balciara vyšetrovala aj NAKA.

Vojenské spravodajstvo patrí pod rezort obrany.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií