fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prvé poštové známky Československa navrhol Alfons Mucha a mali chybu

Alfons Mucha mal do 24 hodín pripraviť návrh na poštové známky ČSR. Rýchlosť a nedostatok technických zručností si vyžiadali svoje obete.

Republika bez vlastných poštových známok

28. októbra 1918 vznikla samostatná Československá republika, ktorá nemala k dispozícii vlastné poštové známky, a preto bolo rozhodnuté, že zatiaľ zostanú v platnosti rakúsko uhorské známky, ktorých bol dostatok.

Prvé československé poštové známky v histórii našej republiky sú výplatné známky s obrazom Hradčian. Boli vydané 18. decembra 1918, a teda necelé dva mesiace po vzniku ČSR. Autorom návrhov bol maliar Alfons Mucha. Ide o veľmi známeho českého umelca, ktorý roky žil v Paríži. Bol zapálený nielen pre umenie, ale rovnako podporoval otázky slovanského a národného cítenia.

Prvé poštové známky Československa navrhol Alfonz Mucha a mali chybu
Zdroj: archív J.Horvátha

Návrh hotový za 24 hodín

Keď mu oznámia, že je autorom, neskrýva nadšenie a pristane na to, aby do 24 hodín prichystal prvý, najdôležitejší návrh. Ostatné vyrobí do troch dní. Až do februára 1919 však zostanú v platnosti staré rakúske a uhorské známky.

„Hneď po prevrate ku mne prišiel vrchný oficiál Lešetický v zastúpení poštovej správy a žiadal, aby som zhotovil návrh na nové známky. Samozrejme, že som na to ochotne pristal,“ spomínal Mucha v rozhovore pre časopis Český filatelista v roku 1928.

Mucha prichystal viac alternatív. Hradčany, husitský motív, sokolský motív aj alegóriu oslobodenia s dievčaťom v kroji, no pošta sa rozhodla, že najlepšia bude politicky neutrálna téma.

„Po porade v úrade vrátil sa pán Lešetický s návrhom, aby ani Hus, ani Sokol, ani nič podobné, čo by mohlo niektorú stranu nepríjemne hryznúť, do kombinácie neprichádzalo, a aby sa zobrazili jednoducho Hradčany,“ vysvetľoval Mucha.

Prvé poštové známky Československa navrhol Alfonz Mucha a mali chybu
Zdroj: čtk

Hradčany ako symbol slobody

Aj na Hradčanoch chcel aspoň naznačiť myšlienku slobody. Vyrobil tak úsmevný nelogický prvok, ktorý odporuje astronomickým zákonom. Za chrámom Hradčian na jeho známke vychádza slnko ako symbol novej doby, slobody. No v skutočnosti na tomto mieste slnko nevychádza ani nezapadá.

Prvé československé známky boli vydané už v decembri 1918. Vznikli narýchlo a bez potrebných technických skúseností, takže kvalita tlače bola slabá „Muchove známky sú neuveriteľne nedokonalé. Nebol ani zúbkovací stroj,“ upozorňuje filatelista a nadšenec histórie Juraj Horváth. „Uhorské a rakúske známky mali rádovo lepšiu kvalitu tlače. Tieto vyrábali takmer na kolene. No sú krásne svojou históriou,“ dodáva.

Prvé poštové známky Československa navrhol Alfonz Mucha a mali chybu
Zdroj: čtk

V prechodnom období do februára 1919 fungovali staré rakúske a uhorské známky. Aj potom však boli na poštách obrovské zásoby starých a nedostatok nových. Preto sa štát rozhodol pretlačiť staré známky v hodnote niekoľkých miliónov korún nápisom Pošta československá.

„Pôvodne mali platiť len do konca roku 1919, ale predávali sa ešte ďalších deväť rokov, pretože nešli príliš na odbyt,“ píše sa v knihe První republika: 1918 – 1938.

Paradoxom je, že najdrahšia československá známka je práve pretlač starej známky. Nápis je však na nej vytlačený naopak. Takýto exemplár existuje len jeden, preto je taká vzácna. Špekuluje sa, či nebola vydaná účelovo len pre filatelistický trh. Vlani ju vydražili na aukcii za takmer osem miliónov českých korún (asi 300-tisíc eur).

Zdroj:

plus.sme.sk / Ela Rybárová

infofila.cz

monetacassovia.sk

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií

"