fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prvé videá „ponorkovej“ kamery, ktorá sa dostala pod ľadovce Antarktídy

Máte tip? napíšte nám mailom

Ľadovce najjužnejšieho svetadiela majú veľký vplyv na klímu na celom svete, pretože ich topenie prispieva k zmenám výšky morskej hladiny.

Je náročné zistiť, do akej miery sú ľadovce postihnuté zmenou klímy, keďže región sa rýchlo mení. Vedci však majú k dispozícii nástroj, ktorý im pomôže v tejto misii: autonómne podvodné vozidlo Icefin, ktoré prvýkrát zachytilo pohľad pod ľadovce Thwaites na Antarktíde.

Icefin používa pri skúmaní sonarové, chemické a biologické senzory, takže sa vie dostať aj do ťažko prístupných oblastí, študovať a zhromažďovať informácie o oceáne a štruktúrach, ako sú ľadovce. Táto technológia by sa dokonca mohla použiť na skúmanie morských prostredí na iných planétach v našej sústave. Medzi také patrí napr. Enceladus, mesiac planéty Saturn, ktorý má oceán pod silnou ľadovou kôrou.

Ľadovce Antarktídy pod drobnohľadom

Britney Schmidt, vedúca expertka pre technológiu Icefin a profesorka Technologickej školy Zeme a atmosféry v Georgii, povedala:

„Navrhli sme Icefin, aby bol schopný konečne umožniť prístup k najnižším zónam ľadovcov. Tiež k miestam, kde pozorovania boli takmer nemožné a dochádza tu k rýchlym zmenám. Sme hrdí na naše dielo. Predstavuje nový spôsob pohľadu na ľadovce a ľadové polia. Prvýkrát môžeme kilometre plávať, merať a mapovať procesy, ku ktorým by sme sa inak nedostali. Sú to ako prvé kroky na Mesiaci.“

Nasadenie Icefin pod ľadovce, do jedného z najextrémnejších regiónov na Zemi, prišlo so značnými výzvami ako extrémny vietor a teplota. Tím musel vyvŕtať takmer pol kilometra ľadu pomocou horúcej vody, aby vytvoril prístup k oceánu a mohol spustiť Icefin na miesto pre výskum.

Prečítajte si tiež:
Vedci zistili, že Alexa počúva častejšie, ako si myslíte

Zistenia modernej technológie nie sú len demonštráciou jej schopností, ale tiež prekvapivým obrazom vplyvu zmeny klímy na Antarktídu. Topenie ľadovca Thwaites predstavuje 4 % celosvetového nárastu hladiny mora, a to je jeden z regiónov kontinentu, ktorý sa mení závratným tempom. Podľa britských novín The Guardian sa za posledné štyri roky v Antarktíde roztopilo rovnaké množstvo ľadu ako v Arktíde za viac ako tri desaťročia.

Prečítajte si tiež:

https://klocher.sk/druhy-elektricky-harley-mensi-ako-livewire-da-stovku-za-35-sekundy/

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií