fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prví dovolenkári si do Čiech priniesli nákazu COVID-19

So začiatkom leta sa otvorili obľúbené turistické destinácie, ktoré pomaly zapĺňajú dovolenkári. Pominul strach, ktorý panoval na začiatku pandémie spôsobujúceho chorobu COVID-19. 

Máte tip? napíšte nám mailom

Hoci v letoviskách platí rada rôznych hygienických opatrení, nosenie ochrannej rúška či zakrývanie úst a nosa poľavilo informuje blesk.cz. Svetová rada cestovania a cestovného ruchu (WTTC) však odporúča, aby turisti začali nosiť rúška “úplne všade” vrátane pláží, uviedol denník Daily Mail. Z dovolenky sa vrátili domov nakazení Česi, upozornil iDnes.cz.

Premiér Andrej Babiš poradil spoluobčanom, aby sledovali aktuálne informácie a podľa nich prispôsobili svoje cesty.

,,Už sme zaregistrovali prvé prípady nákazy u ľudí, ktorí sa vrátili z dovolenky,” uviedla Renata Povolná z rezortu zdravotníctva pre iDnes.cz. Resort Adama Vojtecha (za ANO) ale detaily ani o mieste pobytu, ani o počtoch ľudí nezverejnil – sám ich vraj nemá a riešil by vec až vo chvíli, keby niekde vzniklo ohnisko.

Hovorkna Povolná zároveň pripomenula: ,,Situácia sa zhoršila v Srbsku a Čiernej Hore. Tieto štáty sa teraz zaradili do krajín s vysokým rizikom nákazy. Česi smerujúci do týchto oblastí musia pri návrate predložiť negatívny test na COVID-19 alebo podstúpiť karanténu. Najväčší záujem medzi českými dovolenkami je však o Chorvátsko, Grécko alebo Bulharsko.“

,,Je potrebné, aby občania sledovali epidemiologickú situáciu v jednotlivých krajinách a podľa toho prispôsobili svoje cesty. V niektorých krajinách môže byť situácia celkovo pokojná, avšak môžu existovať ohniská nákazy napríklad v hlavnom meste, ” uviedol premiér Andrej Babiš (ANO) pre Blesk Správy. Reagoval na informáciu, že dovolenkári sa už vrátili z dovolenky s koronavírusom. ,,Je preto potrebné sledovať web ministerstva zdravotníctva a ministerstva zahraničných vecí, kde pravidelne publikujeme aktuálne informácie a odporúčania cestovateľom,” dodal premiér.

Prečítajte si tiež:
Až 41,5% opýtaných uviedlo, že možnosť vakcinácie u všeobecného lekára by zvýšila ich ochotu dať sa zaočkovať
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj blesk iDnes.cz
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií