Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tieto príznaky netreba podceňovať: Môžu totiž značiť psychické problémy

Žijeme v dobe plnej stresu a ľudia takmer vôbec neuvažujú o svojom psychickom zdraví a nestíhajú registrovať ani príznaky, ktoré naznačujú, že je niečo zlé.

Psychika a predovšetkým psychické problémy, sú aj v dnešnej dobe stále málo v povedomí a veľa sa o nich nehovorí. Preto ľudia nevedia rozoznať príznaky, ktoré varujú, že niečo nie je dobré.

Aké sú príznaky toho, že máte psychické problémy?

Keď sa už problém dostaví, s nikým o ňom tieto osoby nehovoria a ani nehľadajú pomoc či liečbu. Symptómy psychických ochorení pritom nemusia byť hneď zjavné. Duševný problém, ako napríklad depresiu alebo úzkosť môže naznačiť 5 príznakov, o ktorých informovala Licy Lyus, odborníčka na mentálne poruchy. Ak sa v nich nájdete, rozhodne to neignorujte a začnite to riešiť.

1. Prerušenie sociálnych väzieb

Vyhýbate sa rôznym stretnutiam alebo udalostiam s vašimi známymi a rodinou, hoc inokedy predtým ste sa na ne tešili?

„Mať občas „antisociálnu“ náladu je úplne prirodzené a normálne a väčšinou tieto pocity vyprchajú bez toho, aby to malo na život nejaký vplyv. Pokiaľ ale máte rovnaké pocity aj po niekoľkých týždňoch, a/alebo sa zhoršujú, môže ísť o príznak depresie,“ vysvetľuje Licy Lyus.

2. Problémy s koncentráciou

Pokiaľ je vaša myseľ zaneprázdnená mentálnym problémom, býva zložité jasne premýšľať či hovoriť. Môže sa vám taktiež zdať, že si ťažšie dokážete pamätať veci a koncentrovať sa.

„Ak zisťujete, že je vaša koncentrácia horšia než zvyčajne, alebo že máte problémy s dôslednosťou a rozhodovaním, môže ísť o symptóm duševného problému,“  hovorí Lyus.

3. Problémy so spánkom

Veľa ľudí, ktorých trápi depresia, majú ťažkosti s ranným vstávaním a tiež spia viac než obvykle. To znamená, že sa cítia vyčerpaní a aj bežné aktivity, ktoré im predtým nerobili problém, sa im teraz zvládajú ťažšie. Ľudia s úzkosťou zas často uvádzajú, že sa im ťažko zaspáva, pretože pred spánkom pociťujú strach a ak zaspia, ráno sa im ťažko vstáva a tiež uvádzajú, že majú počas spánku zaseknutú sánku alebo škrípu zubami.

„Medzi spánkom a mentálnym zdravím je úzky vzťah a nedostatok spánku len psychický problém zhoršuje,“ uvádza Lyus.

4. Pocit vzdialenosti a otupenosti

Pokiaľ sa potýkate s mentálnym problémom, akým je napríklad depresia či post-traumatická stresová porucha, je dosť možné, že sa cítite vzdialený od reality a každodenného života. Môžete tiež cítiť, že sa vás nič netýka a neviete sa napojiť na svoje okolie.

5. Fyzické príznaky

Mnoho ľudí si myslí, že psychické problémy a choroby sa neprejavujú fyzicky. Ľudia trpiaci úzkosťou či depresiou však často zažívajú aj fyzické príznaky, akými sú napríklad nevoľnosť, triaška, potenie či záchvat paniky. Tí, ktorých trápi depresia, majú aj podstatne menej energie a tiež sa im nechce o seba starať.

Pokiaľ ste sa v týchto príznakoch našli, neváhajte sa o tom zdôveriť niekomu blízkemu, alebo navštívte svojho lekára a ten povie, ako ďalej.

Zdroj Independent
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií