Psychológ preveril sebeckosť študentov. Dal im túto úlohu
Psychológ Seltermanz
Psychológ Dylan Seltermanz preveril sebeckosť študentov. Skúšal, či by sa dokázali vzdať svojich sebeckých záujmov a myslieť na blahobyt celej spoločnosti.
„Máte možnosť získať za svoju záverečnú prácu kredity navyše. Vyberte si, či chcete dva alebo šesť bodov, ktoré sa pridajú k známke za vašu záverečnú prácu. Ale je v tom malý háčik: ak viac ako 10 percent študentov zvolí šesť bodov, potom nikto nedostane nič. Zvyšok triedy vašu odpoveď nebude poznať, iba ja.“
Takúto otázku položil vo svojej triede na univerzite v Marylande už spomínaný psychológ Sletermanz. Dilema poukazuje na to, či myslieť v prospech seba alebo v prospech spoločného dobra. Ako by ste sa rozhodli vy?
Príklad na tragédiu obecnej pastviny
Pastvina o pevne danej rozlohe môže dlhodobo uživiť 100 oviec. Pri tomto množstve oviec sa všetky dostatočne nažerú, pritom však neponičia trávnatý porast. Ten stačí dorastať dostatočne rýchlo k tomu, aby stádo na pastvine mohlo trvalo žiť. Pokiaľ pastvinu vlastní súkromný vlastník, podľa svojich skúseností bude na nej pásť práve 100 ovcí, aby v dlhodobom časovom horizonte maximalizoval zisk.
Pokiaľ by vyhnal na pastvinu viac ovcí napr. 200, toto stádo by zožralo všetku trávu, vyžralo by ju aj s korienkami a pastvina by bola zdevastovaná. Trávnatý porast by sa tak zmenil v čiastočné bahno, na ktorom by zbytky vegetácie boli schopné uživiť len 20 oviec. Aj populácia týchto 20 oviec by pritom bola schopná zabrániť obnove pastviny, pretože teraz oveľa menej oviec logicky zožerie oveľa menej trávy, ale kvôli poničenému porastu pripadá na jednu ovcu rovnaké množstvo dostupné trávy ako na začiatku.
Pokiaľ si teda predstavíme malú obec s 20 rodinami s práve takouto obecnou pastvinou, dlhodobého maximálneho zisku by chcel dosiahnuť každý člen obce, keby pásol práve 5 oviec. Na obecnú pastvinu však môže ktorýkoľvek člen obce vyhnať toľko oviec, koľko chce.
V takejto obci sa však nájde určite niekoľko ľudí, ktorí vyženú na pastvinu viac oviec než je nutné, napr. 10. Každý farmár vie, že pokiaľ to spraví každý, pastvina sa zdevastuje, avšak to sa stane tak či tak, aj keď by sa on sám toho nezúčastnil, pretože jeho príspevok je malý a celú situáciu nezvráti. Poháňaný logickou snahou aspoň dočasne, pokiaľ pastvina nebude zničená, maximalizovať svoj zisk, vyženie každý farmár práve 10o oviec a tragédia obecnej pastviny je hotová.
Zdroj: baltimoresun.com, wiki