Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Začína sa Festival v Cannes, o prestížne ocenenie zabojujú aj Slováci

Reprezentovať nás bude študentský film Pura Vida

Na francúzskom Azúrovom pobreží sa dnes začína desaťdňová oslava filmového umenia.

Festival v Cannes aj tento rok predstaví svojim divákom a diváčkam najzaujímavejšie filmové novinky svetovej produkcie, na uvedení ktorých sa zúčastnia stovky hviezdnych mien a tvárí. Slovensko bude na 72. ročníku festivalu zastupovať okrem iných aj sedemčlenná delegácia tvorcov študentského filmu Pura Vida. Festival ho vybral do súťažnej sekcie Cinéfondation, v ktorej si zmeria sily s ďalšími 16 študentskými snímkami.

Študentský film nakrútili v rusínskom jazyku

Pura Vida sleduje príbeh dvoch bratov, dospievajúcich na vidieku východného Slovenska. Vzájomný vzťah prechádza viacerými skúškami a vystavený je aj nevraživosti okolia, ktoré si na chlapcoch vybíja zlosť – ich otec je predákom v továrni, ktorá zamestnáva väčšinu miestneho obyvateľstva. Krátkometrážna dráma je z veľkej časti nakrútená v rusínskom jazyku a obsadená prevažne nehercami.

Zdroj: FTF VŠMU

„Príbeh sme zasadili do Uličskej doliny na východe Slovenska, ktorá je obývaná početnou rusínskou komunitou. Ako malý chlapec som v tejto doline trávil letá. Pohli mnou príbehy tamojších obyvateľov a scenár sme potom napasovali konkrétne na toto prostredie. Chceli sme ukázať deštruktívny dopad zlej sociálnej situácie na spoločnosť a zamerali sme sa na postupný rozpad vzťahov a úpadok morálky,“ vysvetľuje výber témy a prostredia režisér Martin Gonda, absolvent Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave.

Ako dodáva, nakrúcanie absolventského filmu tvorcov inšpirovalo a začínajú pracovať na príprave celovečernej snímky z rovnakého prostredia. Počas prípravy filmu Pura Vida sa nám v regióne začali otvárať ďalšie témy. Najvýraznejšie na nás zapôsobil príbeh vysídlenia rusínskych obyvateľov zo siedmich rusínskych dedín z dôvodu výstavby vodnej nádrže Starina. Už dlhšiu dobu s rovnakým tímom pracujeme na námete.“

Zdroj: FTF VŠMU

Na 72. ročníku Festivalu v Cannes sa zúčastní delegácia tvorcov, zložená z režiséra Martina Gondu, scenáristickej dvojice Dominiky Udvorkovej a Martina Šustera, kameramana Olivera Záhlavu, strihača Dominika Reisela a výkonného producenta Tomáša Giča. Filmovú a televíznu fakultu Vysokej školy múzických umení bude zastupovať Jana Keeble, prodekanka pre zahraničie. Päťčlenná porota sekcie Cinéfondation, na čele s filmárkou Claire Denis, vyberie víťaznú snímku vo štvrtok 23. mája 2019.

Oficiálny zoznam filmov sekcie Cinéfondation na webstránke festivalu: www.cinefondation.com/en/actualites/article/-4

Martin Gonda je absolventom  Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave, magisterský titul získal v odbore filmovej a televíznej réžie. Niekoľko mesiacov strávil stážou v produkčnej spoločnosti Atelier de Film v kooperácii s Caragialovou akadémiou divadelných a filmových umení v Bukurešti. Pracoval ako asistent producenta rôznorodých komerčných projektov, ale aj ako vedúci programového oddelenia festivalu krátkometrážnej tvorby Arcadia Short Film Fest. V súčasnosti pracuje na televíznej dokumentárnej sérii a pripravuje svoj celovečerný debut.

Zdroj: TS

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií