Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vynikajúci úspech: slovenský film PURA VIDA bude súťažiť na prestížnom festivale v Cannes!

Festival v Cannes je pravdepodobne najprestížnejším filmovým podujatím súčasnosti. Každoročne sa v jeho programe stretávajú najkvalitnejšie snímky z celého sveta, stovky filmových hviezd, tvorcov a tvorkýň.

Tento rok bude v jednej zo súťažných sekcií zastúpené aj Slovensko. Študentský film Pura Vida režiséra Martina Gondu festival vybral do sekcie Cinéfondation.

Bratia úplne bezstarostný život nemajú…

Krátkometrážna snímka, nakrútená v rusínskom dialekte, rozpráva príbeh dvojice dospievajúcich bratov. Ekonomická kríza prekračuje prahy domácností v hladovej doline, kde žijú, a ich otec sa ako predák továrne stáva terčom hnevu frustrovanej komunity. Hnev okolia sa však prenáša aj na chlapcov a je len otázkou času, kým si vyberie svoju daň.

Čo je vlastne Pura Vida?

Na viacerých cestovateľských blogoch sme sa dočítali, že Pura Vida si nestačí doslovne preložiť. Výraz používajú ľudia najmä v Kostarike a znamená to niečo ako bezstarostný život, resp. celková filozofia života – zobudiť sa s úsmevom na tvári, aj keď nie sme milionári či modelky z titulky Vogue. Protože nech ste ktokoľvek, vždy se nájde niekto, kto vás v životě potrebuje, oceňuje a pre koho stojí za to sa usmiať. Ale musíte mať tzv. Pura Vida nastavenie, aby ste tú osobu našli.

 „Pura vida“ je aj univerzálnou odpoveďou takmer na všetko. Touto vetou môžete nahradiť pozdrav, poďakovanie, vyjadriť súhlas či akékoľvek iné, samozrejme pozitívne, emócie. Jednoducho alfa i omega komunikácie na Kostarike, píše sa na womanmagazin.sk.

Zdroj: FTF VŠMU

„Proces vzniku filmu bol naozaj náročný a dlhý. O to viac sa tešíme, že sme po toľkej práci dostali možnosť odpremiérovať náš film práve v Cannes. Je to pre nás všetkých pocta a hlavne silná motivácia pokračovať ďalej,“ hovorí režisér Martin Gonda, absolvent Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave, v ktorej produkcii film vznikol. Gonda sa na medzinárodnej premiére svojej absolventskej snímky v Cannes zúčastní spolu s ďalšími piatimi členmi štábu.

72. ročník Festivalu v Cannes sa bude v meste na Francúzskej riviére konať v dňoch 14. – 25. mája 2019. Premietne stovky filmov z celého sveta, v sekcii Cinéfondation bude súťažiť 17 študentských snímok. Víťaznú spomedzi nich vyberie päťčlenná porota, na čele s filmárkou Claire Denis.

Gonda nie je jediný

Slovensko bude v Cannes zastupovať aj ďalší absolvent Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení. Michal Blaško, ktorý pred dvomi rokmi so študentským filmom Atlantída, 2003 rovnako súťažil v sekcii Cinéfondation, príde tentoraz v rámci vývojovej platformy L´Atelier prezentovať svoj pripravovaný celovečerný debut Obeť.

Zdroj: tlačová správa FTF VŠMU

Zdroj titulnej fotky: FTF VŠMU

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií