fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rusko musí zaplatiť odškodné členkám punkovej kapely PUSSY RIOT! Uprelo im právo na spravodlivý proces

Máte tip? napíšte nám mailom

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) konštatoval, že členkám punkovej skupiny Pussy Riot v trestnom konaní ohľadom ich akcie v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa uprelo Rusko ich právo na spravodlivý proces.

Informovala o tom v utorok agentúra AP.

ESĽP súčasne rozhodol, že Nadežda Tolokonnikovová a Marija Aľochinová majú právo získať od Ruska odškodné vo výške 16.000 eur. Jekaterina Samucevičová by mala podľa verdiktu ESĽP dostať 5000 eur.

Advokátka odsúdených Irina Chrunovová okrem toho podľa agentúry Interfax uviedla, že Rusko musí zaplatiť aj 11.750 eur ako náhradu trov súdneho konania.

V uznesení súdu sa tiež uvádza, že trestné stíhanie členiek skupiny Pussy Riot a označenie nimi zverejnených videozáznamov za extrémistické, ako aj ich zákaz, sú porušením práva na slobodu názoru zakotveného v Konvencii o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Ruské ministerstvo spravodlivosti vo svojej reakcii na verdikt ESĽP podľa Interfaxu pripustilo, že sa proti nemu možno odvolá.

Skupina Pussy Riot je známa svojimi protestmi proti Kremľu a ruskej vláde.

(POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE)

Tri z jej členiek boli v roku 2012 odsúdené na dva roky za mreže za predvolebné výtržnosti v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa.

Prečítajte si tiež:
Boris Filan vydáva novú knihu s názvom Hodina človečiny. Už sa dá aj zakúpiť

Pätica členiek Pussy Riot vtedy v chráme deklamovala text piesne Bohorodička, vyžeň Putina. Song kritizoval prezidenta Vladimira Putina aj hlavu pravoslávnej cirkvi, patriarchu Kirilla. Ten podporil Putinovu kandidatúru v prezidentských voľbách.

Odvolací súd neskôr zmenil jednej z odsúdených punkeriek – Samucevičovej – nepodmienečný trest na podmienečný. Marija Aľochinová a Nadežda Tolokonnikovová boli prepustené na amnestiu. Bolo to v čase, keď im do absolvovania celého trestu zostávalo len štvrť roka.

K vyneseniu a zverejneniu rozsudku ESĽP v tejto kauze došlo len deň po tom, ako bola iná štvorica členov Pussy Riot odsúdená na 15 dní väzenia. Dôvodom je prienik na hraciu plochu štadióna v Lužnikách. Tam sa tam v nedeľu hralo finále majstrovstiev sveta vo futbale.

V živej pamäti máme Pussy Riot aj preto, že sme ich mohli vidieť minulý víkend na tohtoročnej Pohode. Jedna z členiek počas diskusie povedala aj toto: „Nie sme hudobná skupina, ale politický umelecký kolektív. Sú medzi nami hudobníci, ale nie je to hlavné zameranie.“ 

Zdroje: http://www.teraz.sk/zahranicie/eslp-nariadil-rusku-zaplatit-za-poruseni/337411-clanok.html, https://kultura.pravda.sk/festivaly/clanok/476066-pussy-riot-na-pohode-upozornili-na-zasahy-vlady-do-umenia/

Foto: https://kultura.sme.sk/g/97647/piatok-na-pohode-2018?ref=https%253A%252F%252Fkultura.sme.sk%252Fc%252F20865446%252Fpussy-riot-vyhlasili-ze-ziadnu-akciu-nelutuju-takto-to-vyzeralo-v-piatok-na-pohode.html&photo=p3427575

Prečítajte si tiež:
Adidas versus Puma: príbeh dvoch bratov, ktorých rozhádal Hitler
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií