fbpx
Rusko musí zaplatiť odškodné členkám punkovej kapely PUSSY RIOT! Uprelo im právo na spravodlivý proces

Rusko musí zaplatiť odškodné členkám punkovej kapely PUSSY RIOT! Uprelo im právo na spravodlivý proces

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) konštatoval, že členkám punkovej skupiny Pussy Riot v trestnom konaní ohľadom ich akcie v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa uprelo Rusko ich právo na spravodlivý proces.

Informovala o tom v utorok agentúra AP.

ESĽP súčasne rozhodol, že Nadežda Tolokonnikovová a Marija Aľochinová majú právo získať od Ruska odškodné vo výške 16.000 eur. Jekaterina Samucevičová by mala podľa verdiktu ESĽP dostať 5000 eur.

Advokátka odsúdených Irina Chrunovová okrem toho podľa agentúry Interfax uviedla, že Rusko musí zaplatiť aj 11.750 eur ako náhradu trov súdneho konania.

V uznesení súdu sa tiež uvádza, že trestné stíhanie členiek skupiny Pussy Riot a označenie nimi zverejnených videozáznamov za extrémistické, ako aj ich zákaz, sú porušením práva na slobodu názoru zakotveného v Konvencii o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Ruské ministerstvo spravodlivosti vo svojej reakcii na verdikt ESĽP podľa Interfaxu pripustilo, že sa proti nemu možno odvolá.

Skupina Pussy Riot je známa svojimi protestmi proti Kremľu a ruskej vláde.

(POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE)

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Finále, aké tu už dávno nebolo!

Google+ Linkedin

Autor:

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Redaktorka, editorka, korektorka. Milujem hrabanie sa v textoch a hľadanie chybičiek.