fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Putin podpísal dekrét, ktorý umožní deportáciu Ukrajincov z okupovaných oblastí

Obyvatelia z anektovaných území v Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti, ktorí neprijali ruské občianstvo, budú považovaní za cudzincov.

Máte tip? napíšte nám mailom

28.4.2023 (SITA.sk) – Ruský vodca Vladimir Putin podpísal dekrét, ktorý umožňuje deportáciu ukrajinských občanov z území vyhlásených za anektované Ruskom, a to v prípade, ak budú považovaní za „hrozbu pre národnú bezpečnosť“. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa dekrétu zverejneného online budú obyvatelia z anektovaných území v Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti, ktorí neprijali ruské občianstvo, považovaní za cudzincov.

Hrozba pre národnú bezpečnosť

V texte sa píše, že môžu byť vyhostení z „Ruska“, ak budú predstavovať hrozbu pre národnú bezpečnosť, a to aj v prípade, že obyvatelia v týchto oblastiach budú podľa ruských úradov obhajovať „násilnú zmenu ústavného poriadku Ruskej federácie, plánovanie alebo financovanie teroristických útokov alebo extrémistických zločinov“.

Dekrét tiež stanovuje, že Ukrajinci žijúci v týchto oblastiach, ktorí nemajú ruský pas, budú musieť požiadať o povolenie na pobyt. Budú musieť podstúpiť registráciu odtlačkov prstov a odovzdať balík dokumentov preložených do ruštiny. Ukrajinskí predstavitelia opakovane uviedli, že ľuďom žijúcim v oblastiach okupovaných Ruskom sú odopierané služby, keď nemajú ruské doklady.

Prečítajte si tiež:
Francúzi sa nepokúsili zabiť Rusa spojeného s Wagnerovou skupinou. Je to dobrý príklad ruskej propagandy, tvrdí Colonnová

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Genocídny charakter vojny

„Okupant sa zmocnil časti cudzieho územia, zabil určitý počet civilistov a ďalších po tisíckach násilne vyhadzuje z ich domovov. Len preto, že sa nechcú stať ‘občanmi krajiny vrahov’. Deje sa proces zmeny etnického zloženia týchto území, do ktorých sa presídľujú Rusi. Je to zjavný dôkaz genocídneho charakteru tejto vojny,“ uviedol na Twitteri poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak.

Viac k témam: deportácia, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, vojenská invázia
Zdroj: SITA.sk – Putin podpísal dekrét, ktorý umožní deportáciu Ukrajincov z okupovaných oblastí © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií