Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Putin pohrozil stiahnutím sa Ruska z čiernomorskej obilnej dohody

Dohodu, ktorá umožňuje bezpečný export ukrajinského obilia a hnojív po Čiernom mori, vlani sprostredkovali Turecko a OSN.

13.7.2023 (SITA.sk) – Ruský vodca Vladimir Putin pohrozil, že sa Rusko môže stiahnuť od čiernomorskej obilnej iniciatívy, ak jej ďalšie strany nesplnia sľuby. V štátnej televízii povedal, že je v tejto súvislosti v kontakte s Organizáciou Spojených národov (OSN).

Odkaz, ktorý mu adresoval jej generálny tajomník naznačujúc kompromis na záchranu dohody, však nevidel. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Dohoda platí už len pár dní

Dohodu, ktorá umožňuje bezpečný export ukrajinského obilia a hnojív po Čiernom mori, vlani sprostredkovali Turecko a OSN.

Rusko opakovane hrozí, že zablokuje jej predĺženie s tým, že aspekty jej implementácie ovplyvňujú ruský export. Rusko-ukrajinská obilná dohoda v súčasnej podobe platí do 17. júla.

Ruská bezpečnosť

Putin tiež vo štvrtok vyhlásil, že členstvo Ukrajiny v Severoatlantickej aliancii (NATO) by „vytvorilo ďalšie napätie na svetovej scéne“.

Podľa jeho slov nie je proti bezpečnostným zárukám pre Kyjiv, ale neprijme ich, ak budú na úkor ruskej bezpečnosti. Zároveň povedal, že dodanie nových zbraní Ukrajine len ďalej zeskaluje konflikt a „len zhorší situáciu“.

Viac k témam: čiernomorská obilná dohoda, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Putin pohrozil stiahnutím sa Ruska z čiernomorskej obilnej dohody © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií