Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Putin považuje výsledok prezidentských volieb za prejav verejnej podpory jeho politiky

Ruský prezident poďakoval voličom, pričom výsledok bol vopred známy.

21.3.2024 (SITA.sk) – Ruský vodca Vladimir Putin sa vo štvrtok poďakoval Rusom za hlasovanie v prezidentských voľbách. V nich si zabezpečil ďalšie šesťročné obdobie, pričom výsledok bol v podstate daný ešte pred ich začiatkom.

Výsledok volieb podľa Putina znamená „podporu politického a ekonomického smerovania krajiny, naše spoločné úspechy, ktoré by, samozrejme, mali byť ešte väčšie, ale aj teraz robia Rusko silnejším a nezávislejším„.

Najvyšší počet hlasov

Ruský vodca sa Rusom prihovoril vo videu po tom, čo ústredná volebná komisia oznámila konečné oficiálne výsledky hlasovania.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Putin podľa nich získal viac ako 76 miliónov hlasov, a teda 87 %. Je to jeho najvyšší počet za takmer 25 rokov, čo je pri moci. Trojica kandidátov zo strán spriatelených s Kremľom, ktorí pre Putina nepredstavovali hrozbu, získala medzi 3 až 4 % hlasov.

Potláčaná kritika Putina

Ruské prezidentské voľby sa uskutočnili 15. až 17. marca. Uskutočnili sa v čase najtvrdšieho záťahu na disent od čias Sovietskeho zväzu.

Akákoľvek verejná kritika Putina alebo jeho vojny na Ukrajine je potláčaná, nezávislé médiá sú obmedzené a Putinov najhlasnejší kritik Alexej Navaľnyj vo februári zomrel v arktickom väzenskom tábore.

Mnohí Rusi ukázali vzdor

Okrem toho, že Rusi nemali veľa kandidátov na výber, voľbám sa nemohli prizerať nezávislé monitorovacie organizácie a analytici poukazujú na vyššie riziko manipulácie pri hlasovaní cez internet.

Aj keď o tom, že sa Putin vyhlási za víťaza, neboli pochybnosti, mnohí Rusi ukázali vzdor a napríklad na výzvu Navaľného spolupracovníkov prišli protestne do hlasovacích miestností v nedeľu na poludnie.

Pred mnohými volebnými miestnosťami v Rusku aj na jeho veľvyslanectvách po celom svete sa v tom čase tiahli dlhé rady.

Viac k témam: Prezidentské voľby v Rusku, Ruský prezident
Zdroj: SITA.sk – Putin považuje výsledok prezidentských volieb za prejav verejnej podpory jeho politiky © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií