fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Putin schválil elektronické povolávacie rozkazy. Ak sa adresát vyhne odvodu nemôže opustiť Rusko a suspendujú mu vodičák

Doterajšia ruská legislatíva o vojenskej službe vyžadovala osobné doručenie povolávacích listín.

Máte tip? napíšte nám mailom

15.4.2023 (SITA.sk) – Ruský vodca Vladimir Putin v piatok podpísal zákon o elektronických povolávacích rozkazoch. Podpísanú legislatívu, ktorá tento týždeň rýchlo prešla parlamentom, zverejnili v oficiálnom registri vládnych dokumentov.

Vyhýbanie odvodu

Doterajšia ruská legislatíva o vojenskej službe vyžadovala osobné doručenie povolávacích listín. Mnoho Rusov sa v minulosti vyhýbalo odvodu tým, že neboli na svojej adrese.

Nový zákon však túto medzeru zatvoril. Zatiaľ čo oznámenia vydávané miestnymi vojenskými odvodovými úradmi budú aj naďalej posielať poštou, za platné sa budú považovať od momentu ich umiestnenia na štátny portál pre elektronické služby.

Adresáti, ktorí sa vyhnú odvodu, nebudú môcť opustiť Rusko, suspendujú im vodičské preukazy a zakážu im predať ich byt i ďalší majetok.

Ukrajinská protiofnzíva

Keďže legislatívu predstavili v čase príprav na očakávanú ukrajinskú protiofenzívu, vyvolala obavy, že vláda začína ďalšiu mobilizáciu do vojny na Ukrajine.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov však novinárom povedal, že také plány nemajú. Zákon je podľa neho potrebný na zefektívnenie zastaraného povolávacieho systému vzhľadom na nedostatky, ktoré odhalila „čiastočná mobilizácia“ na jeseň minulého roka.

Prečítajte si tiež:
Rusi nemajú dostatok vojakov na to, aby dokázali kontrolovať Chersonskú oblasť, tvrdí šéfka tajných služieb USA

Pozorovatelia konštatujú, že nový zákon zrejme dáva orgánom mechanizmus na rýchle posilnenie radov v rámci prípravy na nový ukrajinský útok.

Kritici Kremľa a ľudskoprávni aktivisti odsúdili novú legislatívu ako krok smerom k „digitálnemu vojenskému táboru“, ktorý dáva bezprecedentnú právomoc vojenským odvodovým úradom.

Viac k témam: Hovorca, povolávací rozkaz, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Vojenská služba
Zdroj: SITA.sk – Putin schválil elektronické povolávacie rozkazy. Ak sa adresát vyhne odvodu nemôže opustiť Rusko a suspendujú mu vodičák © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií