Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Putinovi chýba munícia, záložníci tak bojujú lopatami. Na boj zblízka vraj neboli pripravení

Koncom februára dostali záložníci podľa ich výpovedí rozkaz zaútočiť na ukrajinskú pozíciu „vyzbrojení len strelnými zbraňami a lopatami“, uviedlo ministerstvo v správe vojenskej rozviedky.

6.3.2023 (SITA.sk) – Ruskí záložníci pravdepodobne na Ukrajine z dôvodu nedostatku munície používajú na boj zblízka lopaty. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na britské ministerstvo obrany.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Koncom februára dostali záložníci podľa ich výpovedí rozkaz zaútočiť na ukrajinskú pozíciu „vyzbrojení len ‚strelnými zbraňami a lopatami‘“, uviedlo ministerstvo v správe vojenskej rozviedky.

Boje zblízka lopatou z roku 1869

Spomenulo pritom lopatu známu pod označením MPL-50. Nástroj, ktorý vytvorili v roku 1869, sa odvtedy len veľmi málo zmenil, konštatovalo ministerstvo.

Smrteľnosť štandardného náradia MPL-50 je v Rusku obzvlášť mytologizovaná,“ pokračuje ďalej rezort s tým, že pokračujúce používanie lopaty „ako zbrane poukazuje na brutálne a tradičné boje, ktoré sa stali charakteristickými pre veľkú časť vojny“.

Rusko čelí nedostatku munície

Jeden zo záložníkov pritom opísal, že na boje neboli pripravení „fyzicky ani psychologicky“. „Najnovšie dôkazy naznačujú nárast bojov zblízka na Ukrajine,“ uviedlo ďalej britské ministerstvo.

To je pravdepodobne výsledkom toho, že ruské velenie naďalej trvá na ofenzíve pozostávajúcej prevažne z pechoty s menšou podporou delostrelectva, pretože Rusko má nedostatok munície,“ vysvetlil rezort obrany.

BBC nedokázalo tieto správy nezávislo overiť a ministerstvo nezverejnilo informácie o tom, kde sú takéto bitky.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Putinovi chýba munícia, záložníci tak bojujú lopatami. Na boj zblízka vraj neboli pripravení © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií