Na jadrovom reaktore v Černobyle rastú nezvyčajné rádioaktívne huby
Od bublajúcich horúcich prameňov Yellowstonu, po ultra-sterilné miestnosti používané na stavbu kozmických lodí je na Zemi sotva miesto, kde by sa nevyskytla nijaká forma života. Dokonca aj na stenách padnutého jadrového reaktora v Černobyle sa vyskytujú živé organizmy. Ide o huby, ktoré rady obývajú rádioaktívne prostredie. Na reaktore sa nachádza až 200 druhov týchto organizmov.
Iba málokto vie, že existujú huby, ktoré prežívajú v extrémne rádioaktívnom prostredí. Dokonalým príkladom sú huby rastúce na reaktore v Černobyle. Vedci na reaktore zaznamenali až 200 druhov húb, z ktorých niektoré sa vyskytujú aj na ruinách bývalej jadrovej elektrárne. Organizmy sa dokonca živia radiáciou, čo môže mnohých skutočne zaraziť.
Huby sa chránia melanínom
Konkrétne druhy húb, známe ako „čierne huby“ alebo rádiotrofické huby, sú vyzbrojené melanínom. Melanín je pigment, ktorý sa nachádza aj v ľudskej koži a chráni organizmus pred ultrafialovým žiarením. Huby vďaka melanínu transformujú gama žiarenie na chemickú energiu a zabezpečia si tak rast. Týmto spôsobom sa tiež chránia pred nebezpečným rádioaktívnym žiarením.
„V mnohých jadrových reaktoroch v Černobyle je rádioaktívna voda kontaminovaná melanotickými organizmami s čiernym pigmentom. Nikto nevie, čo tam robia,“ skonštatoval mikrobiológ Arturo Casadevall ešte v roku 2007. Spolu so svojím vedeckým tímom si na tieto organizmy posvietil a dozvedel sa veľmi zaujímavé veci.
Rádioaktívne žiarenie ako potrava?
Casadevallov výskum ukázal, že huby žijúce v rádioaktívnom prostredí v Černobyle sú schopné znášať 500-násobne viac radiácie než akékoľvek iné organizmy na Zemi. Okrem toho sa zdá, že v prítomnosti žiarenia rastú rýchlejšie. Iné štúdie poukázali na to, že huby mieria svoje spóry a hýfy na zdroj žiarenia, akoby sa ním doslova živili a konzumovali ho.
Organizmy sa prispôsobili podmienkam
„Po nehode v Černobyle boli huby prvými organizmami, ktoré sa tam objavili a vedci chceli pochopiť, ako dokážu prežiť v takomto prostredí,“ vysvetlil vedecký pracovník Kathuri Venkateswaran. Dodal, že huby zozbierané v mieste havárie obsahovali viacej melanínu ako huby zozbierané mimo rádioaktívnej zóny. To znamená, že huby sa prispôsobili radiačnej aktivite. Až 20 percent z týchto organizmov je rádiotrofických, a teda rastú smerom ku žiareniu.