fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Radu pre mediálne služby žiada sedem subjektov o pridelenie frekvencií

Do výberového konania sa neprihlásil žiaden nový vysielateľ, všetci žiadatelia sú už držiteľmi licencií na vysielanie.

Máte tip? napíšte nám mailom

22.5.2023 (SITA.sk) – V aktuálnom výberovom konaní na obsadenie voľných rozhlasových frekvencií pre terestriálne vysielanie je zaradených 13 voľných frekvencií. Rada pre mediálne služby ich vyhlásila 5. apríla 2023.

Do uplynutia lehoty na podávanie prihlášok – 12. mája, sa o ne prihlásilo sedem subjektov, ktoré žiadajú o pridelenie frekvencií pre osem programových služieb. Ako ďalej v tlačovej správe informovala Lucia Michelčíková z Rady pre mediálne služby, do výberového konania sa neprihlásil žiaden nový vysielateľ, všetci žiadatelia sú už držiteľmi licencií na vysielanie.

Záujem o frekvencie sa líši

O frekvencie pre dve svoje programové služby žiada len jediný z nich, a to Marek Petráš pre Rádio Košice a Detské rádio, ostatní vysielatelia s viacerými programovými službami žiadajú o frekvenciu vždy len pre jednu z nich. Najväčší záujem je o frekvencie 87,8 MHz Nitra a 93,2 MHz Snina, v oboch prípadoch o ne žiadajú traja vysielatelia,” uviedla Michelčíková.

Rada pre mediálne služby tvrdí, že svoje pokrytie v lokalite Nitra by mohli rozšíriť vysielatelia staníc SUB FM, Rádio v Nitre a Detské Rádio, v lokalite Snina Rádio Šírava, Európa 2 a Rádio Košice.

Prečítajte si tiež:
Od ministra, ktorý mal možno desať, 15 dovoleniek v Dubaji, je to drzosť, reagoval Matovič na Sulíka

Po jednej žiadosti Rada pre mediálne služby zaevidovala pri frekvencii 91,9 MHz Zlaté Moravce a 95,3 MHz Rožňava. O štyri frekvencie – 91,1 MHz Rimavská Sobota, 93,5 MHz Lučenec, 95,8 MHz Žiar nad Hronom a 98,5 MHz Brezno neprejavil záujem žiaden uchádzač. O každú zo zvyšných piatich frekvencií zaradených do výberového konania sa prihlásili dvaja vysielatelia,” informovala Michelčíková.

Zákon o mediálnych službách

O pridelenie najväčšieho počtu frekvencií, a to piatich, požiadal vysielateľ Marek Petráš – štyroch pre Detské Rádio a jednej pre Rádio Košice. O tri frekvencie žiadajú vysielatelia programových služieb SUB FM, Rádio v Nitre a Rádio Šírava, dve vysielateľ Rádia Európa 2. Podľa Rady pre mediálne služby požiadali vysielatelia staníc Rádio Vlna a FUN Radio o jednu zo zaradených frekvencií.

Prebiehajúce výberové konanie je prvé od nadobudnutia účinnosti zákona o mediálnych službách. „Ten ako kritériá a podmienky udeľovania licencií stanovuje Rade pre mediálne služby posúdiť predpoklady zachovania alebo posilnenia plurality informácií a mediálnych obsahov a transparentnosť majetkových a personálnych vzťahov, ale aj existujúcu ponuku programových služieb s prihliadnutím na jazykovú rozmanitosť či náklady spojené s individuálnym skoordinovaním frekvencie,” vysvetlila Michelčíková.

Prečítajte si tiež:
Hlas-SD chce pre kauzu nákupu Leonarda hlavu ministra Mikulca, hovorí o medzinárodnom škandále

Prostredníctvom YouTube kanála Rady pre mediálne služby bude verejnosti dostupné vypočutie uchádzačov pre jednotlivé frekvencie plánované na 20. jún.

Viac k témam: Rádio, Rozhlasové vysielanie
Zdroj: SITA.sk – Radu pre mediálne služby žiada sedem subjektov o pridelenie frekvencií © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií