fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rakovina hrubého čreva sa dá liečiť. Máte tieto príznaky?

Máte tip? napíšte nám mailom

Asi 2 000 slovenských pacientov ročne umrie na rakovinu hrubého čreva a 4 000 ľudí na ňu ochorie. Odborníci tvrdia, že vývoj ochorenia trvá dosť dlho na to, aby ho lekári dokázali podchytiť v skorých štádiách. Dôležitá je prevencia, ktorú väčšina pacientov zanedbáva. Gastroenterológovia sa zhodli, že v tejto oblasti dokážu urobiť kroky na zlepšenie.

Slovensko sa vo výskyte rakoviny hrubého čreva dlhodobo umiestňuje na druhom mieste európskeho rebríčka. V úmrtnosti mužov je dokonca na čele rebríčka. Tento fakt si uvedomujú aj odborníci, ktorí sa zišli druhý januárový týždeň, aby prediskutovali problematiku. Slovenskí gastroenterológovia prezradili, že slovenské prvenstvo v rebríčku už nemusí trvať dlho.

Čas je veľmi dôležitý

Tibor Hlavatý zo Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti pripomenul, že test na okultné krvácanie dokáže diagnostikovať asi 40 percent prípadov rakoviny. „Cena kolonoskopie je približne 82 eur,“ uviedol Hlavatý. Netreba preto zanedbávať prevenciu. Včasné zachytenie diagnózy dokáže zachrániť život, no tiež ušetriť veľké množstvo peňazí.

„Preventívna kolonoskopia odhalí až 98 percent polypov, z ktorých vyrastá rakovina hrubého čreva,“ podotkol Hlavatý a dodal, že lekári dokážu polypy odstrániť úplne bezbolestne. S prevenciou súhlasí aj odborník Martin Hourka. Podľa jeho slov sa dá predísť viac ako tretine prípadov rakoviny hrubého čreva, ak by ľudia nad 50 rokov pravidelne absolvovali preventívne testy.

Prečítajte si tiež:
„To si len prechladnutý...": Doktori radia, kedy kvôli chrípke zostať doma

Podobné vyšetrenie v skutočnosti podstúpi asi 253 000 ľudí, z ktorých 19 000 je pozitívnych. Keby ho však podstúpili všetci ľudia v rizikovom veku, lekári by zaznamenali približne 800 000 pacientov.

zdroj: shutterstock.com

Skríning hrubého čreva je úspešný

Slovenská gastroenterologická spoločnosť sa rozhodla proti týmto alarmujúcim číslam bojovať. V roku 2011 spustila skríning hrubého čreva a o osem rokov neskôr pozývací skríning. Dokopy sa dalo vyšetriť vyše 5 200 ľudí, čo znamená 27 percent pacientov, ktorí boli pozvaní na skríning. „Problematickým bodom však môžu byť aj pracoviská a čakacie doby,“ naznačil lekár Rudolf Hrčka.

Cieľom spoločnosti je preto odstrániť tieto bariéry a zabezpečiť bezbolestnú kolonoskopiu. Všetko však zostáva na zvážení pacientov a nepodceňovaní rizika smrteľnej choroby. 

Nepodceňujte príznaky

Hlavnými a najbežnejšími príznakmi rakoviny hrubého čreva je:

 • zmena v pravidelnosti stolice
 • hnačka alebo zápcha
 • neprimerane tmavá stolica
 • krv v stolici
 • nebolestivé krvácanie z konečníka, svrbenie, podráždenie, opuch
 • neschopnosť úplne sa vyprázdniť
 • tráviace problémy ako nadúvanie, kŕče či pocit plnosti
 • bolestivé uvoľňovanie vetrov
 • neúmyselné chudnutie
 • strata chuti do jedla
 • zvýšená únava
Prečítajte si tiež:
Legendárny klub Štúdio 54 po rokoch opäť ožíva v novom dokumentárnom filme
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií