fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

ÚSPECH SLOVENSKÝCH VÝSKUMNÍKOV: Vyvinuli metódu včasnej diagnózy rakoviny

Máte tip? napíšte nám mailom

Slovenskí výskumníci vyvinuli špeciálnu metódu včasnej diagnózy rakoviny. Informuje o tom spravodajský portál Teraz.sk.

V súčasnosti sa zamerali najmä na nádorové ochorenie prostaty, neskôr to má byť rakovina prsníka.

Rakovinu prostaty dnes lekári diagnostikujú v priemere každému ôsmemu mužovi. Ročne na ňu umiera 350.000 ľudí. Tieto čísla by mohli klesať v závislosti od včasnejšej diagnostiky. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Hucáková.

rakovina
Ján Tkáč. Zdroj: https://ipravda.sk/res/2018/01/03/thumbs/jan-tkac-jan-tkac-sav-galeria.jpg

Ján Tkáč (Vedec roka 2015) z Chemického ústavu SAV je jediným držiteľom prestížneho ERC (European Research Council) grantu na Slovensku. V roku 2012 uspel vo vysokej konkurencii európskych projektov a dostal finančnú injekciu vo výške viac ako milión eur. Počas piatich rokov si okolo seba vybudoval výskumný tím a koncom uplynulého roka založil spolu s Tomášom Bertókom (Mladá osobnosť vedy 2016) z Chemického ústavu SAV startupovú firmu Glycanostics. Firma podala dve patentové žiadosti a spolupracovníkmi sú aj lekári a odborníci zo siedmich krajín sveta. Vyvinuli špeciálnu metódu včasnej diagnózy rakoviny.

„Firma vyvíja diagnostické kity a domáce testy na skorú diagnostiku a domáci skríning vybraných ochorení. V súčasnosti je to najmä nádorové ochorenie prostaty, neskôr to bude rakovina prsníka. Je to inovatívna, lacnejšia a presnejšia diagnostika, ktorá dopĺňa prvotný, štandardne využívaný skríning u špecialistu – urológa,” priblížil Tkáč. Spolu s kolegami z Chemického ústavu SAV vyvinul biočipy, ktoré rozpoznávajú glykokód s využitím nanotechnológií, pričom sa celý proces približuje k prirodzenému rozpoznávaniu glykánov v prírode.

Prečítajte si tiež:
Muž natočil VIDEO bezprostredne po tom, čo ho napadol medveď!

Výskumníci sa momentálne snažia na desiatkach až stovkách vzoriek presne určiť citlivosť, špecificitu a presnosť ich stanovovania. “Následne nás čaká fundraising a jednanie s investormi ohľadom uskutočnenia klinickej validácie a certifikácie našich kitov. To všetko, samozrejme, za predpokladu, že budeme v priebehu jednaní úspešní,” povedal Tomáš Bertók.

Zdroj: http://www.teraz.sk/slovensko/slovenski-vyskumnici-vyvinuli-metodu/333394-clanok.html

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií