fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rakúsko sa rozhodlo zničiť ľadovec, aby na ňom mohli vystavať lyžiarske stredisko

Máte tip? napíšte nám mailom

Situácia v Alpách je v súčasnosti kritická. Ľadovce sa topia, sneh mizne aj z tých najvyšších miest a ochranári sa snažia robiť možné i nemožné, aby tento nelichotivý stav zvrátili a tisícky rokov staré ľadovce zachránili. Na pozadí týchto okolností pôsobí až surreálne projekt, ktorý sa momentálne rozbehol v oblasti ľadovca Pitztal-Ötztal. Malo by tu byť nové lyžiarske stredisko.

Stav ľadovcov naprieč planétou je kritický

Či už patríte medzi tých, ktorí vyznávajú teóriu o globálnom otepľovaní, alebo si myslíte, že klimatické zmeny sú prirodzeným vývojom existencie planéty, jedno si pripustiť musíme všetci – zmeny sú tu a sú doslova hmatateľné. Vedci sú zhrození z toho, aký prudký progres zaznamenávajú v rámci otepľovania podnebia. Stúpajúca teplota má momentálne vplyv predovšetkým na topenie ľadovcov a permafrostu. Zábery z oblastí, ktoré boli tisícky rokov pokryté snehom a ľadom, sú momentálne desivé. A čo je ešte horšie, tempo topenia bude narastať, pretože pod ľadom sú ukryté masívne ložiská metánu, ktorý sa postupne uvoľňuje. Ten je považovaný za skleníkový plyn, preto sa dá predpokladať, že v takomto objeme výrazne podporí otepľovanie atmosféry. Avšak na to, aby sme videli klimatické zmeny na vlastné oči, ani nemusíme ísť tak ďaleko. Vo francúzskych Alpách  vzniklo počas tohto leta nové pleso. Na pohľad krásne tyrkysové jazierko ukryté medzi horskými štítmi však zďaleka nie je také poetické, ako by sa mohlo zdať. Vzniklo totiž roztápaním ľadovca, ktorý sa doposiaľ počas celého roka nikdy netopil.

View this post on Instagram

To all the people claiming it was a fake or a photoshopped picture, a false flag or whatever… It’s very real, the glacier is in terrible shape and liquid water only accelerates the melting process… There’s now a lake at the base of Dent du Géant and Aiguilles Marbrées…. Keep sharing! Thank you to my sponsor @barrabes.ski.mountain who supports me and allows me to keep on exploring! #climbing #climber #climb #frenchalps #savoie #savoiemontblanc #hautesavoie #outdoors #globalwarming #mountaineering #mountains #mountain #montagne #montagna #montaña #montanhismo #mountaineer #alpinist #alpinism #alpinisme #alpinismo #alpi #alps #alpes #environment #savetheplanet #climatechange #montblanc @beal.official @millet_mountain @patagonia @blueiceclimbing

A post shared by Bryan Mestre (@bryanthealpinist) on

Peniaze hýbu svetom

Napriek týmto alarmujúcim skutočnostiam sa dejú zvláštne veci. V situácii, kedy nám ľadovce doslova miznú pred očami, povolili v rakúskych Alpách bizarnú výstavbu lyžiarskeho strediska. V oblasti ľadovca Pitztal-Ötztal schválili taký zásah do prírodnej krajiny, nad ktorým krútia hlavami nielen ochranári. Do tohoročnej zimnej sezóny by tu malo vyrásť stredisko, ktorého zjazdovky by mali zaberať plochu neuveriteľných 64 hektárov. Pre lepšiu ilustráciu, ide o rozlohu 90 futbalových ihrísk. Nakoľko prírodný terén nebol ideálny, developeri sa rozhodli pre jeho úpravu a prírodný ľadovec doslova porozbíjali a povyrovnávali, aby ho dokázali prispôsobiť projektu a svojim potrebám. Táto devastácia je momentálne už v procese. 

Pitztal-Ötztal

Zdroj: WWF

 

Ochranári sa rozhodli zasiahnuť

Samozrejme, takéto niečo nemohlo ostať bez povšimnutia tamojších ochranárov. Rakúska alpská asociácia, World Wildlife Fund, ako aj milovníci prírody žiadajú, aby sa tieto nepochopiteľné a radikálne zásahy do alpskej prírodnej krajiny okamžite zastavili. V Innsbrucku dokonca kvôli tomuto problému prebehla aj tlačová konferencia, kde jednotlivé združenia kategoricky odsúdili celý projekt a vyhlásili, že ide o skutočne krátkozraké riešenie.

ľadovec

Zdroj: WWF

Zatiaľ je otázne, ako sa k tejto výstavbe postavia kompetentné úrady, no v záujme nedotknutej prírody, ktorej má svet čoraz menej, budeme veriť, že to pre ochranárov dopadne pozitívne. Nepotrebujeme ďalšie lyžiarske stredisko v poradí, no potrebujeme žiť v krajine, ktorá nie je kompletne zdevastovaná.

Zdroj: snowbrains.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií