fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rastliny kvitnú o mesiac skôr – čo to môže znamenať pre opeľujúci hmyz

V dôsledku klimatických zmien kvitnú rastliny v Spojenom kráľovstve približne o mesiac skôr. Tvrdia to vedci z Cambridgeskej univerzity, ktorí nedávno analyzovali dátumy prvého kvitnutia 406 druhov a zistili súvislosť s vyššími teplotami na jar.

Máte tip? napíšte nám mailom

Výskumníci porovnali dátumy prvého kvitnutia pred rokom 1986 a po ňom a zistili, že sa v priemere posunuli o 26 dní skôr. Najväčší posun (32 dní) zaznamenali byliny v porovnaní s kríkmi a stromami, čo môže naznačovať, že sú citlivejšie na zmenu klímy vzhľadom na kratší čas medzi generáciami. Tieto nové zistenia podporujú aj iné vedecké výskumy, ktoré dôsledne zistili, že termíny prvého kvitnutia sa za posledných niekoľko desaťročí posunuli v dôsledku zvyšovania teploty vzduchu.

Nesynchronizovaný hmyz

To by mohlo mať významný vplyv na interakcie v rámci ekosystému a “služby”, ktoré tieto ekosystémy poskytujú. Napríklad približne pätinu plodín v Spojenom kráľovstve, či už podľa rozlohy alebo hodnoty, opeľuje hmyz, najmä včely, ale táto služba je ohrozená otepľovaním klímy.

Problém spočíva v tom, že zmena klímy môže zvýšiť pravdepodobnosť, že rastliny a opeľovače nebudú zosynchronizované a rastliny budú kvitnúť príliš skoro v roku pre hmyz, ktorý ich opeľuje. V evolučnej biológii sa to nazýva “časový nesúlad”. Hmyz, ktorý je zvyknutý hodovať na kvitnúcich rastlinách v apríli, sa môže dostať na rastliny s mesačným oneskorením, ak sa v dôsledku vyšších teplôt rastliny rozkvitnú v marci.

Prečítajte si tiež:
Toto sú najkrajšie prírodné kúpaliská na Slovensku

Ak skoršie kvitnutie zníži opeľovanie, zníži to reprodukčný úspech a výnosy plodín. Ohrozené by mohli byť aj samotné opeľovače, pretože skoršie kvitnutie by mohlo viesť k nedostatku zdrojov, ako je peľ a nektár, a včely by mohli byť hladné.

V Spojenom kráľovstve sa niekoľko opeľujúcich druhov živí výlučne jednou rastlinou, ako napríklad včela Melitta dimidiata, ktorá zbiera peľ výlučne z divo rastúcej rastliny z čeľade hrachovitých, ktorá sa nazýva estragón. Ak táto včela samotárka, ktorá sa neprekvapujúco volá včela estragónová, neposunie obdobie svojho letu tak, aby bolo synchronizované s estragónom, hrozí jej, že bude hladná.

Dokážu to opeľovače dobehnúť?

Znamená to všetko, že včely a iné opeľovače sa samy začnú vynárať zo svojho “zimného” štádia skôr v priebehu roka? Tu sú trendy menej jasné, hoci pozorovacie aj experimentálne štúdie zaznamenali istý pokrok. Pravdepodobne je to aspoň čiastočne spôsobené zmenou klímy.

V jednej štúdii amerických vedcov z roku 2020 sa zistilo, že aktivita včiel je menej citlivá na otepľovanie ako čas kvitnutia, ktorý viac sleduje zmeny klímy. To potvrdzuje iné predchádzajúce zistenia, ako napríklad výskum v hornatých častiach severného Japonska, ktorý zistil, že Corydalis ambigua, rastlina z čeľade makovité, kvitne v roku skôr v dôsledku skoršieho topenia snehu, ale ich opeľovače čmeliaky sa podobne neprispôsobili. To znamenalo, že došlo k menšiemu opeleniu a rastlina vyprodukovala menej semien.

Prečítajte si tiež:
V Bebjakovom najnovšom filme Správa si zahrá herec hollywoodskeho formátu
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj insideecology
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií