fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Recenzia filmu Ostrým nožom: Nízkonákladový debut Teodora Kuhna s mrazivým príbehom a Trhlina sú dva neporovnateľné zážitky

Máte tip? napíšte nám mailom

Kuhnov režisérsky debut Ostrým nožom sa po slovenskom megahite Trhlina dostáva do povedomia divákov a my vám môžeme povedať, že Bebjakov triler zostáva v tieni silnejšieho príbehu a menej komerčného spracovania.

Ostrým nožom, takýto názov nesie fiktívny film s fiktívnymi postavami, no námet čerpá z doteraz nevyriešenej vraždy vysokoškoláka Daniela Tupého. Teodor Kuhn si vzal za inšpiráciu už spomínaný útok z roku 2004. Práve tento počin sa stal jeho celovečernou filmovou prvotinou, ktorej mrazivý dej nenechá nikoho chladným.

Snímka sa dostane do kín 21. februára 2019 a garantujeme vám, že sa budete mať na čo pozerať.

Upozorňujeme, že nasledujúce riadky obsahujú dej filmu.

Ľudovítov (Roman Luknár) jediný syn Dávid (Dávid Hartl) bol počas noci zavraždený neonacistami. Zo začiatku jednoducho vyriešiteľný zločin – keďže videokamery v centre mesta zachytili páchateľov – sa mení na čoraz viac nedosiahnuteľnú spravodlivosť.

Kvôli nefunkčnému systému a korupcii v krajine sú páchatelia zavraždeného Dávida na slobode, zatiaľ čo Ľudovít sa snaží aj za cenu ohrozenia vlastného života usvedčiť vrahov. Čím viac sa zúfalý otec viní za smrť svojho syna, tým viac sa mu pred očami rozpadá vlastné manželstvo, ktoré nedokáže zachrániť. Pocit zlyhania a túžby po spravodlivosti ho sprevádza celým filmom až do jeho úplného záveru.

Prečítajte si tiež:
Fotograf odhalil zákulisie svojej tvorby. Profesionálne insta zábery môže mať naozaj každý!
Hlavné postavy filmu. Zľava zavraždený syn Dávid, matka Zuzana, otec Ľudovít a dcéra Janka. Zdroj: kinosala.joj.sk

Roman Luknár, ktorý fantasticky stvárnil úlohu bezradného otca, čo prišiel o syna, vám zoberie dych už v úvodných minútach. Na začiatku snímky sa dostavia zimomriavky, ktoré vás budú sprevádzať takmer celým priebehom. Sfilmovaný príbeh od počiatku vyvoláva pochmúrnu, ba až depresívnu náladu, to deju vôbec neuberá, ba naopak, ho posilňuje.

Rozpočet bol “len” 500 000 €, čo bolo cítiť najmä v zúžených priestoroch nakrúcania, ale aj v skromnom hereckom obsadení. Avšak minimalistický dojem nenarušil celkovú atmosféru. (Bežný divák si pravdepodobne nevšimne, že namiesto plnej telocvične sa v nej nachádza len 30 komparzistov.) Snímka bola vhodne zostrihaná, mala napätý charakter, divák do poslednej chvíle netušil, ako sa okolnosti vyvinú. Veľký palec hore dávame za výborné umiestnenie titulnej piesne Dunaj od Jany Kirschner do deja, ktorá podčiarkuje ponurú atmosféru.

Jediné, čo by sme vytkli, bolo málo srdcervúce a slabé zahranie emócií po tom, ako sa hlavné postavy otca a matky dozvedeli, že ich syna zavraždili. Nevieme, či to bol zámer a scenárista nechcel melodramatické prežívanie na veľkom plátne, ale úprimne, chýbala tam scéna žalostných a bolestných výkrikov a psychických zrútení z pozície filmových rodičov.

Prečítajte si tiež:
Tento rok sa môžeme tešiť na Nicki Minaj či Erosa Ramazzottiho. Toto sú najočakávanejšie koncerty na Slovensku

Inak bol režijný debut vynikajúco spracovaný, taktiež si zobral za námet niečo, čo otriaslo Slovenskom, tému, o ktorej sa doteraz šušká a situáciu v našej krajine, ktorá sa bohužiaľ ani po 14 rokoch nezmenila k lepšiemu. 

Viac o filme Ostrým nožom si môžete prečítať v článku, ktorý sme nedávno publikovali, ale aj o jeho šokujúcej kampani.

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií