Vedeli ste, že susedné Česko je najviac žltá krajina spomedzi všetkých štátov Európskej únie?
Slovensko je na šiestom mieste
V žiadnom štáte nepokrývajú repkové polia väčšiu plochu ako v Českej republike. V prepočte na kilometer štvorcový s prehľadom vedie.
Jar, to obdobie, kedy všetko kvitne, prebúdza sa k životu, včely začínajú naplno pracovať a… a alergici hromžia. Vitaj, peľ, vitajte, opuchnuté oči a plné nosy.
Koncom apríla naše polia zaplavila repka, z vtáčej perspektívy by sme mohli vidieť obrovské žlté plochy, tiahnuce sa nerovnomerne naprieč celou krajinou. Repka olejná je najpestovanejšia olejnina na Slovensku, píše sa na enagro.sk.
https://www.instagram.com/p/BjwN8O4g0Ut/
Mimochodom, len prednedávnom sme v článku súvisiacom s tým, či sa včela dostane do zoznamu chránených živočíchov, písali aj o tom, že pestovať repku na takých veľkých plochách pre tieto opeľovače nie je veľmi výhodné. Pre výživu totiž potrebujú peľ minimálne zo siedmich druhov rastlín. Povedal to Milan Janco z výkonného výboru Slovenského zväzu včelárov Trenčianskeho kraja. Preto musia včelári svoje včely prikrmovať.
Miznú typické poľné kvety
I včelár Pavel Fiľo hovorí v rozhovore pre Pravdu, že monokultúry sú jednou z príčin masívneho úhynu včiel. Je smutné, že cestou autom smerom na juh Slovenska vidíme popri cestách len jednofarebné lány buď repky, alebo kukurice, pšenice či prechemizovanej slnečnice. Z polí sa vytrácajú typické poľné kvety (vlčí mak, nevädza, čistec), ktoré boli pašou pre včely.
No ak im chcete pomôcť a máte na to priestor, vysaďte si doma lúku. Včeličky sa potešia.
Aj vy to už cítite? Za chvíľu je to tu! Záhradkári už vyberajú semienka, oprašujú kvetináče na sadenice. A tak…
Zveřejnil(a) Greenpeace Slovensko dne Pátek 22. února 2019
Akú veľkú plochu zaberá repka u nás?
Susedná Česká republika má, čo sa týka pestovania repky, v rámci EÚ jednoznačné prvenstvo. Pri zohľadnení celkovej rozlohy sa repka minulý rok pestovala asi na piatich percentách plochy. Vyplýva to z článku na tn.nova.cz.
Na Slovensku to boli tri percentá.
Aj na cropscience.bayer.sk sa píše, že výmera pestovania repky sa ostatné dva roky udržuje nad hranicou 150-tisíc hektárov, čo sa rovná 1500 štvorcovým kilometrom. Presvedčiť sa o tom môžeme i v nasledujúcej tabuľke od Eurostatu.
Celosvetovo medzi najväčších producentov repky patrí Kanada, Čína a India, ktoré za rok vypestujú milióny až desiatky miliónov ton repky. No ich rozloha je taká veľká, že táto olejnina sa pestuje v na relatívne malom priestore. Napríklad v Kanade je to asi jedna desatina percenta zeme.