Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Reportér Wall Street Journalu obvinený v Rusku zo špionáže by sa mohol dostať na slobodu v rámci výmeny väzňov

Americkej veľvyslankyni v Moskve Lynne Tracy v pondelok umožnili prvú návštevu Evan Gershkovicha od apríla.

4.7.2023 (SITA.sk) – Kremeľ v utorok nechal otvorené dvere kontaktom so Spojenými štátmi v súvislosti s možnou výmenou väzňov, ktorá by sa mohla týkať reportéra Wall Street Journalu Evana Gershkovicha.

Zároveň však zopakoval, že také rokovania sa musia uskutočniť mimo verejnosti.

Verejne o tom hovoriť nechcú

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na otázku, či by pondelkové konzulárne návštevy Gershkovicha, ktorý je od marca za mrežami v Moskve na základe obvinení zo špionáže, a Vladimira Dunajeva, ruského občana vo väzbe v USA na základe obvinení z počítačovej kriminality, mohli potenciálne predznamenať výmenu väzňov, uviedol, že Moskva a Washington sa tejto otázky dotkli.

„Povedali sme, že boli určité kontakty na túto tému, ale nechceme, aby sa o nich hovorilo verejne. Musia sa uskutočniť a pokračovať v úplnej tichosti,“ zdôraznil Peskov počas konferenčného hovoru s novinármi.

Neposkytol pritom žiadne ďalšie podrobnosti, len dodal, že „zákonné právo na konzulárne kontakty musí byť zabezpečené na oboch stranách“.

Americkej veľvyslankyni v Moskve Lynne Tracy v pondelok umožnili prvú návštevu Gershkovicha od apríla.

Gershkovichovi predĺžili väzbu

Tridsaťjedenročného Gershkovicha, ktorý je americkým občanom, zatkli 29. marca v Jekaterinburgu a odvtedy ho v Moskve držali vo vyšetrovacej väzbe, ktorú súd v máji predĺžil do 30. augusta.

FSB ho obvinila zo snahy získať tajné informácie o ruskej továrni na zbrane.

Gershkovich je prvý reportér amerického média, ktorého od studenej vojny v Rusku zadržali pre obvinenia zo špionáže. On, jeho zamestnávateľ aj americká vláda obvinenia odmietajú.

Dunajeva vydali z Južnej Kórey

Dunajeva vydali do USA z Južnej Kórey na základe obvinení z počítačovej kriminality a je vo väzbe v Ohiu.

Ruským diplomatom v pondelok k nemu umožnili konzulárny prístup prvý raz od jeho zatknutia v roku 2021.

Informovala o tom ruská agentúra Tass s odvolaním sa na vedúcu konzulárneho oddelenia ruského veľvyslanectva.

Viac k témam: Špionáž, výmena väzňov
Zdroj: SITA.sk – Reportér Wall Street Journalu obvinený v Rusku zo špionáže by sa mohol dostať na slobodu v rámci výmeny väzňov © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií