fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Represie proti opozícii v Bielorusku pokračujú, prokuratúra žiada dlhé tresty, pre Cichanovskú 19 rokov väzenia

Sviatlanu Cichanovskú, Pavla Latušku a ďalších troch predstaviteľov opozície súdia v neprítomnosti v bieloruskej metropole Minsk.

Máte tip? napíšte nám mailom

28.2.2023 (SITA.sk) – Bieloruské úrady v pondelok požadovali dlhé tresty odňatia slobody pre predstaviteľov tamojšej opozície nachádzajúcich sa v exile. Tento krok znamená pokračujúce represie proti disentu v bývalej sovietskej republike.

Prokurátori požadovali 19-ročné väzenie pre Sviatlanu Cichanovskú a Pavla Latušku, ako aj peňažné pokuty vo výške 15-tisíc, resp. 10-tisíc dolárov.

Budú bojovať ešte tvrdšie

Cichanovskú, Latušku a ďalších troch predstaviteľov opozície súdia v neprítomnosti v bieloruskej metropole Minsk pre obvinenia zo sprisahania s cieľom zvrhnúť vládu, vytvorenia a vedenia extrémistickej skupiny, podnecovania nenávisti a poškodzovania národnej bezpečnosti.

Pre Maryju Marozovú, Volhu Kavalkovú a Siarheja Dylevského prokuratúra žiadala 12-ročné tresty.

„Nemá to nič spoločné so spravodlivosťou, je to len osobná pomsta voči mne a ostatným, ktorí sú proti režimu. Len nás to prinúti bojovať ešte tvrdšie,“ uviedla Cichanovská v pondelok na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Lukašenkova protikandidátka

Cichanovská opustila Bielorusko pod tlakom úradov krátko po voľbách v roku 2020, v ktorých kandidovala proti súčasnému samozvanému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi namiesto svojho manžela, známeho opozičného politika Siarheja Cichanovského.

Prečítajte si tiež:
Austin a Šojgu obnovili kontakt a diskutovali o americkom drone, ktorý sa nad Čiernym morom zrazil s ruskými stíhačkami

Lukašenko si v spomenutých sporných voľbách zabezpečil svoje šieste funkčné obdobie, ale opozícia a Západ odsúdili hlasovanie ako zmanipulované.

Demonštrácie, ktoré nasledovali, boli najväčšie a najvytrvalejšie od nástupu Lukašenka do úradu v roku 1994. Jeho vláda rozpútala brutálny zásah proti demonštrantom, pričom zadržala viac ako 35-tisíc ľudí a tisíce zbila.

Viac k témam: Bieloruská opozícia, disidenti
Zdroj: SITA.sk – Represie proti opozícii v Bielorusku pokračujú, prokuratúra žiada dlhé tresty, pre Cichanovskú 19 rokov väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií