fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rhipicephalus sanguineus – na Slovensku je druh kliešťa typický pre oblasť Stredomoria

Máte tip? napíšte nám mailom

Po prvom júnovom víkende, sprevádzanom horúčavami a letnými búrkami, sa vraciame späť do reality. Nie, nestačí, že z lesov a trávnatých porastov si pokojne môžeme domov doniesť kliešťa obyčajného. V Bratislave sa objavil nový druh.

Tropický kliešť Rhipicephalus sanguineus, ktorý sa bežne vyskytuje v Stredomorí, na Blízkom východe, v Afrike alebo Amerike, môže prenášať patogény, ktoré nie sú typické pre naše podnebné pásmo. Dôvodom výskytu tropických kliešťov na Slovensku je globálne otepľovanie a zvýšené cestovanie do zahraničia. Informuje o tom TASR.

Markéta Derdáková z Ústavu zoológie SAV hovorí, že tento druh prežije aj vo vnútri bytu.  Jeho hlavným hostiteľom je pes, ale môže sa pricicať aj na človeka a preniesť na neho nebezpečnú rickettsiu, ktorá vyvoláva ochorenie mediteránnu horúčku.

Zdroj: archív zivot.sk

Zamorenie vedci zaznamenali minulú jeseň. „Kliešte sa v byte vyskytovali vo veľkom počte, vo všetkých vývojových štádiách, čiže sa tam množili a aj po dezinsekcii sa jeden kliešť objavil opäť v marci,“ opísala Derdáková. Rodina, ktorá na problém zoológov upozornila, mala síce psy, no neudávala žiadnu cestu do zahraničia. „Genetickými analýzami sme potvrdili, že kliešte boli pravdepodobne z juhozápadnej Európy, z Francúzska alebo Španielska,“ priblížila.

Prečítajte si tiež:
Šperky Márie Antoinetty, ktoré ju stáli jej povesť a život, idú do dražby. Pripravte si milióny eur

Nie je to po prvý raz

Tento prípad je prvý po desaťročiach, v minulosti bol výskyt tohto kliešťa na Slovensku zaznamenaný v 60. rokoch minulého storočia a potom v 80. rokoch. „Teraz však išlo o dosť masívnu infestáciu, lebo my sme získali až 50 kliešťov z toho bytu,“ uviedla. Mediteránna horúčka patrí k bežným ochoreniam, ktoré sa liečia podobne ako v prípade lymskej boreliózy antibiotikami. Komplikáciou podľa vedkyne sú opakované vysoké horúčky, zápaly pľúc.

Toho, že by tropické kliešte mohli výraznejšie preniknúť na Slovensko, sa podľa Derdákovej zatiaľ obávať netreba. Slovákom radí, aby pri cestách do rizikových krajín hlavne so psami zobrali do úvahy túto skutočnosť a použili repelent, alebo ho skontrolovali, či nepriniesol z dovolenky kliešte. „Tento kliešť môže mať všetky vývojové štádiá na hostiteľovi – psovi, ale môže cicať aj na ľuďoch a takýmto spôsobom aj preniesť tieto ochorenia,“ upozornila.

V slovenskej prírode zatiaľ vedci tento druh kliešťa nezaznamenali, Derdáková však nevylučuje, že by ho tu mohli zavliecť z juhu ojedinele divo žijúce zvieratá. „Nie je pravdepodobné, že by prežil u nás zimu v prírode,“ objasnila. Odlíšiť tropického kliešťa od bežného nie je pre laika jednoduché. „Keď však niekto má doma psy a zrazu tam majú viac kliešťov, ktoré lezú po stenách, tak už je to pravdepodobnejšie, že je to tento kliešť,“ doplnila.

Prečítajte si tiež:
Populárny raper Separ prešiel rokmi poriadnou zmenou! Člena DMS z roku 2008 by si nespoznal

Kde sa najčastejšie kliešte prisajú?

Je jedno, či kliešť obyčajný alebo tropický. Dôležité je vybrať ho čo najskôr. Na ktorých častiach tela sa najčastejšie objavujú?

  • na vlasatej časti hlavy,
  • na slabinách a v podpazuší,
  • za ušami,
  • v podkolennej jamke,
  • na intímnych miestach.

Prírodné ohniská kliešťov

Úrad verejného zdravotníctva varuje pred zvýšeným výskytom kliešťov. Zverejnil aj mapy najrizikovejších oblastí, v ktorých sa minulý rok vyskytlo najviac nakazených kliešťov.

Zároveň prikladáme mapu výskytu dvoch najrozšírenejších chorôb, prenášaných kliešťami, ktoré na svojej stránke zverejnil Úrad verejného zdravotníctva. Ide o lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu.

Ako správne vybrať kliešťa?

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií