Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rhipicephalus sanguineus – na Slovensku je druh kliešťa typický pre oblasť Stredomoria

V slovenskej prírode zatiaľ vedci tento druh kliešťa nezaznamenali, Derdáková však nevylučuje, že by ho tu mohli zavliecť z juhu ojedinele divo žijúce zvieratá. „Nie je pravdepodobné, že by prežil u nás zimu v prírode,“ objasnila. Odlíšiť tropického kliešťa od bežného nie je pre laika jednoduché. „Keď však niekto má doma psy a zrazu tam majú viac kliešťov, ktoré lezú po stenách, tak už je to pravdepodobnejšie, že je to tento kliešť,“ doplnila.

Kde sa najčastejšie kliešte prisajú?

Je jedno, či kliešť obyčajný alebo tropický. Dôležité je vybrať ho čo najskôr. Na ktorých častiach tela sa najčastejšie objavujú?

  • na vlasatej časti hlavy,
  • na slabinách a v podpazuší,
  • za ušami,
  • v podkolennej jamke,
  • na intímnych miestach.

Prírodné ohniská kliešťov

Úrad verejného zdravotníctva varuje pred zvýšeným výskytom kliešťov. Zverejnil aj mapy najrizikovejších oblastí, v ktorých sa minulý rok vyskytlo najviac nakazených kliešťov.

[envira-gallery id=“63126″]

Zároveň prikladáme mapu výskytu dvoch najrozšírenejších chorôb, prenášaných kliešťami, ktoré na svojej stránke zverejnil Úrad verejného zdravotníctva. Ide o lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu.

[envira-gallery id=“63131″]

Ako správne vybrať kliešťa?

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií