fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Riadenie vonkajších hraníc EÚ je jednou z nosných tém schengenskej agendy

Témami ministerského fóra boli pretrvávajúce bezpečnostné výzvy v susedstve krajín EÚ.

Máte tip? napíšte nám mailom

14.5.2023 (SITA.sk) – Riadenie vonkajších hraníc EÚ je jednou z nosných tém schengenskej agendy. Zhodli sa na tom podľa Tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR zástupcovia členských štátov schengenského priestoru s vonkajšími pozemnými hranicami na online fóre začiatkom tohto týždňa.

Hrozby vnútornej bezpečnosti

Slovenskú republiku na ňom zastupoval štátny tajomník rezortu vnútra Tomáš Oparty. Témami ministerského fóra boli pretrvávajúce bezpečnostné výzvy v susedstve krajín EÚ.

A s tým súvisiace hrozby v oblasti vnútornej bezpečnosti, boj proti cezhraničnej trestnej činnosti, migrácia a návraty utečencov, ale aj diskusia o európskej stratégii integrovaného riadenia hraníc, finančné aspekty či otázka rozšírenia fóra o ďalšie členské štáty.

Fórum ministrov pre členské štáty schengenu s vonkajšími pozemnými hranicami (Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Nórsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko) funguje od roku 2013 a v súčasnosti mu predsedá Rumunsko.

Efektívne riadenie hraníc

Členské štáty poukázali na efektívne riadenie hraníc ako spoločnú prioritu, spoločne s bojom proti inštrumentalizácii migrácie, vojnou Ruska proti Ukrajine a hybridným hrozbám.

Tlak nelegálnych migrantov vďaka zosúladeniu vízových politiky v štátoch západného Balkánu a posilneným hraničným kontrolám v Maďarsku klesol asi o pätinu.

Prečítajte si tiež:
Bielorusko robí podľa Lukašenka všetko pre ukončenie vojny, Ukrajina provokuje Rusko

Slovenská republika okrem dôležitosti riadenia vonkajších hraníc EÚ poukázala na potrebu fungovania schengenu, plné vykonávanie statusových dohôd EÚ s krajinami západného Balkánu a posilňovanie návratov.

Ako uviedlo v tlačovej správe ministerstvo vnútra, Slovensko upozorňuje, že dlhodobo zavedené kontroly vnútorných hraníc majú byť využívané len ako posledná možnosť a len na limitované obdobie.

Spoločné minimálne normy

Účastníci ministerského fóra sa zhodli na potrebe právnych, finančných a prevádzkovo-technických opatrení potrebných pre účinnú kontrolu vonkajších hraníc.

Vyzvali na rýchle prijatie zmien v Kódexe schengenských hraníc, ktorých ochrana by sa mala zefektívniť stanovením spoločných minimálnych noriem.

Pomohlo by to zabezpečiť rovnakú úroveň dozoru pozdĺž vonkajších pozemných hraníc. Technika, procesy a ľudské zdroje by mali byť financované z EÚ, ktorú účastníci vyzvali na hľadanie zdrojov financovania najmä fyzickej infraštruktúry.

Na záver Ministerského fóra členských štátov schengenského priestoru s vonkajšími pozemnými hranicami Rumunsko odovzdalo predsedníctvo Slovenskej republike. Ďalšie stretnutie členských krajín teda zorganizuje Slovensko, a to v roku 2024.

Viac k témam: Členské krajiny, Hranice, Kódex, Schengen, Štátny tajomník
Zdroj: SITA.sk – Riadenie vonkajších hraníc EÚ je jednou z nosných tém schengenskej agendy © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Ruskí teroristi bojujú proti civilistom, tvrdí Ukrajina, ľudí po útoku na Cherson museli hospitalizovať
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií