Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Riaditeľ bratislavskej cirkevnej základnej školy Narnia Roman Baranovič: V otázke digitálnych technológií sme niekde zastali

Baranovič ďalej pokračuje a myslí si, že rodičia mali dieťa podporovať v zmysluplnom využívaní IT technológií. „Hovorí sa tomu Digital parenting. Ide o sprevádzanie rodiča digitálnym svetom svojho dieťaťa. Je to však oblasť, ktorú naša spoločnosť ešte nepozná. Chvíľu potrvá, kým pochopíme, že našim deťom potrebujeme byť aj vo svete technológií rovnocenným partnerom.“

Moderné programovacie prostredia pre deti

Dnešné programovacie prostredia špeciálne vyvinuté pre deti prešli v porovnaní s minulosťou obrovským prerodom. „V programovacích prostrediach určených pre deti, ako napríklad Scratch, skladáme kód z blokov podobne ako pri stavebnici. Deti môžu experimentovať, programovanie ich teší, môžu zapojiť kreativitu a vlastné nápady,“ vysvetľuje lektor detského programovacieho prostredia Scratch Ľuboš Jaroš. 

„Deti môžu programovať hry s vlastnými pravidlami, nakresliť svoje postavičky, a tak vymyslieť nový svet. To podporuje ich predstavivosť a kreativitu. Programovanie zlepšuje riešenie problémov. Ak narazia na problém v kóde, hľadajú cestu, ako ho vyriešiť. Podobne aj v bežnom živote sa s väčšou pravdepodobnosťou problému postavia tvárou v tvár a začnú hľadať riešenie,“ dodáva učiteľ programovania.

Zdroj: Gabriela Pružincová

Profesionáli už po strednej škole

Pre starších žiakov by malo byť programovanie najmä praktickým prínosom.  Základnú školu by mal žiak podľa R. Debnára ukončiť s  prehľadom o rôznych IT technológiách a programovaní ako takom. Pred nástupom na strednú školu by mal mať jednoznačnú predstavu, či ho programovanie napĺňa a chce ho aj naďalej študovať.

„Študent so záujmom o programovanie a o IT  by sa mal naučiť naprogramovať mobilné či webové aplikácie, ovládať základy dizajnu, úpravy vizuálnych formátov, postrihať video. Strednú školu by mal opúšťať s praktickými zručnosťami, ktoré využije v každodennom živote. V momente, keď bude potrebovať vlastnú webstránku, či postrihať video, by to mal po strednej škole dokázať bez toho, že bude musieť platiť drahým firmám za nenáročnú zákazku.“

 

Tak čo, idete na to?

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií