fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Richard Sulík bude na vláde riešiť podozrivé Pellegriniho dotácie

Richard Sulík predloží na najbližšom rokovaní vlády podnet týkajúci sa dotácií vo výške 3,4 milióna eur, ktoré na projekty miest a obcí schválil 19. februára 2020 kabinet Petra Pellegriniho (Smer-SD).

Máte tip? napíšte nám mailom

Primátor Malaciek Juraj Říha v súvislosti s blogom poslanca za SaS Petra Cmoreja, ktorý sa týka udelenia časti tejto dotácie, podáva trestné oznámenie.

Dotácie podporili výstavbu multišportovej haly v Malackách (1,5 milióna eur), rekonštrukciu krytej plavárne v Šali (1.075.000 eur), rekonštrukciu Mestského úradu v Tvrdošíne (550.000 eur). Rozšírenie kapacít škôlky v Medzibrode (150.000 eur) a vybudovanie športového areálu v obci Oreské v okrese Skalica (134.000 eur).

Podľa liberálov išlo o netransparentný proces s možným korupčným pozadím. Samotný Cmorej upozornil, že dotácia bola udelená bez predchádzajúceho upovedomenia verejnosti a bez zverejnenia výzvy. Iba takým spôsobom je možné sa o takúto dotáciu uchádzať. ,,Takéto konanie je tou najhoršou praxou nakladania s verejnými zdrojmi, aká existuje,” uviedol Cmorej.

Naznačuje aj to, že o smerovaní dotácií rozhodla stranícka príslušnosť či osobné sympatie. ,,Faktom je, že páni starostovia z Medzibrodu a Oreského kandidovali v komunálnych voľbách za stranu SNS. A dobrý osobný vzťah primátora Malaciek a Petra Pellegriniho je verejným tajomstvom,” napísal Cmorej.

Líder SaS Richard Sulík na rokovaní vlády predloží informáciu o udelení spomínaných dotácií. ,,Nechá na zvážení predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO), či navrhne rozhodnutie zrušiť alebo ponechať v platnosti.” informoval hovorca strany Ondrej Šprlák.

Prečítajte si tiež:
Hovorí o chudobe, no sám má príjem, o ktorom sníva každý Slovák. Koľko zarába Kotleba?

Primátor Malaciek oficiálne oznámil, že na poslanca Cmoreja v súvislosti s jeho blogom podá trestné oznámenie. Cmorejove tvrdenia považuje za klamstvá a postup, ktorý zvolil, za hanebný. ,,Od pána Cmoreja a vedenia politickej strany SaS budem žiadať ospravedlnenie mestu Malacky, jeho obyvateľom a členom športových klubov v meste,” doplnil Říha.

Na Cmoreja reagoval aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba. ,,Ako predseda BSK zvolený za SaS len konštatujem, že za dva roky sa nám spolu s primátorom Malaciek podarilo urobiť veľa dobrých vecí pre mesto i celý región Záhoria. Zvyšok je stranícka politika, nad ktorou aj sám niekedy iba neveriacky krútim hlavou,” povedal Droba.

Cmorej v blogu napísal, že projekt výstavby viacúčelovej športovej haly nemá odôvodnenie.  Poslancom mesta nebola predložená štúdia uskutočniteľnosti, mesto na výstavbu nemá peniaze a pozemok, kde má stáť hala, kúpilo za premrštenú cenu. Říha tvrdenia vyvracia, poukazuje napríklad na to, že mesto kúpilo pozemok takmer o polovicu lacnejšie, ako je trhová cena. Disponuje potrebným úverom na výstavbu a k projektu bola predložená aj potrebná dokumentácia.

Prečítajte si tiež:
Rúška za 26 miliónov zabezpečujú firmy, vzniknuté prednedávnom
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií