fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rizikom rozpočtu je enormné zadlžovanie, špajza môže ostať prázdnejšia ako pred troma rokmi, tvrdí KDH

Nastavenie brzdy na celkové verejné výdavky bude podľa KDH bičom na vládne strany, nech už budú akékoľvek, aby v predvolebnom období populistickými činmi nenafukovali štátne výdavky.

Máte tip? napíšte nám mailom

22.12.2022 (Webnoviny.sk) – Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) ocenilo, že parlament nakoniec schválil štátny rozpočet na rok 2023, hoci jeho podoba nie je dokonalá. Pomoc s energiami a infláciou by mala mať otvorenú cestu dostať sa k ľuďom, podľa opozičného subjektu však vláda bude hospodáriť v nasledujúcom roku s veľkým dlhom prevyšujúcim 8 miliárd eur.

Enormné zadlžovanie

Veľkým rizikom je ďalšie enormné zadlžovanie štátu a odkázanosť na eurofondy. Špajza na konci tohto volebného obdobia tak môže ostať prázdnejšia ako pred troma rokmi,“ uviedol predseda KDH Milan Majerský s tým, že do rozpočtu verejnej správy poslanci zakomponovali niektoré vylepšenia.

Nastavenie brzdy na celkové verejné výdavky bude podľa KDH bičom na vládne strany, nech už budú akékoľvek, aby v predvolebnom období populistickými činmi nenafukovali štátne výdavky. Kresťanskí demokrati rovnako privítali, že z pokladničky ministra financií, ktorú mal rozpočet naplniť miliardami eur, sa presunie aspoň časť peňazí na konkrétne účely.

Hospodárenie s dlhom

Predovšetkým 800 miliónov eur pôjde do zdravotníctva, ktoré by napriek legitímnemu nároku o ne muselo opakovane žiadať,“ dodal Majerský.

Prečítajte si tiež:
Pravidlo 1 in – 2 out ušetrilo podnikateľom na Slovensku takmer 33 miliónov eur, ukázalo sa začiatkom roka

Podľa člena vedenia a ekonomického experta Jozefa Hajka sa ale nič nezmenilo na pôvodných zámeroch vlády hospodáriť v roku 2023 s obrovským dlhom.

Príjmy nebudú postačovať

Na každé štvrté euro vynaložené zo štátneho rozpočtu si vláda bude musieť budúci rok požičať, lebo príjmy nebudú postačovať. Slovensko sa tak v čase čoraz drahších štátnych pôžičiek dostáva na strmší a strmší zráz, na konci ktorého je už len dlhová priepasť,“ upozornil Hajko.

Namiesto zadlžovania všetkých obyvateľov Slovenska cez naberanie ďalších a ďalších pôžičiek, ako s tým počíta štátny rozpočet, si podľa experta mohla vláda viac pomôcť presmerúvaním peňazí z nevyčerpaných eurofondov.

Ministerstvo financií takto počíta iba s niečo vyše 1 miliardou eur, pričom KDH pred troma mesiacmi navrhovalo dvojnásobnú sumu,“ uzavrel Hajko.

Viac k témam: Eurofondy, hlasovanie poslancov, Politická kríza, Štátny dlh SR, Štátny rozpočet, Vládne výdavky
Zdroj: Webnoviny.sk – Rizikom rozpočtu je enormné zadlžovanie, špajza môže ostať prázdnejšia ako pred troma rokmi, tvrdí KDH © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Banskobystrická župa minula státisíce eur za externé právne poradenstvo, Lunter obhajuje postup kraja
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií