Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tento špeciálne vyvinutý robot dokáže postaviť bariéry proti erózii pôdy a chrániť ohrozené oblasti

Robot by mohol zohrávať nemalú úlohu pri stabilizácii pôdy.

Pokračovanie pod reklamou

Tím výskumníkov z Harvardského inštitútu pre biologicky inšpirované inžinierstvo vyvinul robota, ktorý dokáže samostatne zatláčať do zeme vzájomne prepojené hromady oceľových plechov. Táto myšlienka inšpirovala mnohých výskumníkov v oblasti architektúry a inžinierstva k tomu, aby preskúmali konštrukčné a výrobné techniky, pomocou ktorých robot funguje. 

Romu stabilizuje zem

Robot s názvom „Romu” je schopný využiť svoju vlastnú váhu na poháňanie hromadných oceľových plechov do zeme. Projekt sa začal prieskumom metód automatizovanej prípravy staveniska a vybudovania základov pre robotické systémy.  Tím vývojárov sa rozhodol, že táto pomoc by mohla byť priamo aplikovateľná na úlohy obnovy krajiny vo vzdialených prostrediach.

Robot zatláča do zeme oceľové plechy a pomáha stabilizovať zem. Zdroj: Harvard University

Potenciál výskumu

Tím spolupracuje s dizajnérmi Harvardskej univerzity a spoločne skúmajú možnosti využitia takéhoto systému. Globálne otepľovanie a zmena klímy by sa mohli podpísať na výške hladiny oceánov a morí, a práve preto je robot Romu nádejou budúcnosti. Tím má v predstavách veľké množstvo robotov pracujúcich spoločne a využívajúc enviromentálne podnety na lokalizovanie potrebných zásahov.

Pokračovanie pod reklamou

Tento posun smeruje ku koordinovanej „strojovej ekológii“, ktorá je schopná zlepšiť stabilizáciu pôdy, podporovať biodiverzitu, bojovať proti nedostatku vody, či naopak, proti záplavám a posilniť životné prostredie pred hrozbami klimatických zmien.

Mimochodom, pripomíname, že samotné slovo robot sa vôbec prvýkrát objavilo v diele R.U.R. od Karla Čapka. Viac si o tom môžete prečítať v článku Vedeli ste, že slovo „robot“ vzniklo v Trenčianskych Tepliciach?

Zdroj: arch2o.com

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií