Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tento špeciálne vyvinutý robot dokáže postaviť bariéry proti erózii pôdy a chrániť ohrozené oblasti

Robot by mohol zohrávať nemalú úlohu pri stabilizácii pôdy.

Tím výskumníkov z Harvardského inštitútu pre biologicky inšpirované inžinierstvo vyvinul robota, ktorý dokáže samostatne zatláčať do zeme vzájomne prepojené hromady oceľových plechov. Táto myšlienka inšpirovala mnohých výskumníkov v oblasti architektúry a inžinierstva k tomu, aby preskúmali konštrukčné a výrobné techniky, pomocou ktorých robot funguje. 

Romu stabilizuje zem

Robot s názvom „Romu“ je schopný využiť svoju vlastnú váhu na poháňanie hromadných oceľových plechov do zeme. Projekt sa začal prieskumom metód automatizovanej prípravy staveniska a vybudovania základov pre robotické systémy.  Tím vývojárov sa rozhodol, že táto pomoc by mohla byť priamo aplikovateľná na úlohy obnovy krajiny vo vzdialených prostrediach.

Robot zatláča do zeme oceľové plechy a pomáha stabilizovať zem. Zdroj: Harvard University

Potenciál výskumu

Tím spolupracuje s dizajnérmi Harvardskej univerzity a spoločne skúmajú možnosti využitia takéhoto systému. Globálne otepľovanie a zmena klímy by sa mohli podpísať na výške hladiny oceánov a morí, a práve preto je robot Romu nádejou budúcnosti. Tím má v predstavách veľké množstvo robotov pracujúcich spoločne a využívajúc enviromentálne podnety na lokalizovanie potrebných zásahov.

Tento posun smeruje ku koordinovanej „strojovej ekológii“, ktorá je schopná zlepšiť stabilizáciu pôdy, podporovať biodiverzitu, bojovať proti nedostatku vody, či naopak, proti záplavám a posilniť životné prostredie pred hrozbami klimatických zmien.

Mimochodom, pripomíname, že samotné slovo robot sa vôbec prvýkrát objavilo v diele R.U.R. od Karla Čapka. Viac si o tom môžete prečítať v článku Vedeli ste, že slovo „robot“ vzniklo v Trenčianskych Tepliciach?

Zdroj: arch2o.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií