fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rodičia môžu od 1.decembra požiadať o občiansky preukaz aj pre deti

Máte tip? napíšte nám mailom

Občiansky preukaz už môžu mať aj deti. Zmena prichádza vďaka novému zákonu, ktorý vychádza v ústrety elektronickému zdravotníctvu. 

S modernizáciou zdravotníctva sú spojené viaceré zmeny. Jednou z nich je aj možnosť požiadať o vydanie občianskeho preukazu aj pre dieťa mladšie ako 15 rokov.

Občiansky preukaz pre deti

„Maloletí mohli doteraz kvôli cestovaniu požiadať o pas, čo je finančne nákladnejšie. Odteraz môžu na cestovanie v krajinách EÚ a niektorých ďalších krajinách, ako napr. Švajčiarsko, Nórsko, Srbsko, Čierna Hora, používať občianske preukazy, ktoré sa na tento účel budú vydávať s rovnakou platnosťou ako pri pasoch. Deťom do 6 rokov s dvojročnou platnosťou, deťom do 15 rokov s päťročnou platnosťou,” povedala ministerka vnútra, Denisa Saková.

Poplatok za vydanie detského občianskeho preukazu je 4,50 eura, čo je približne polovičná suma oproti detskému pasu vydávanému do veku 6 rokov. O detský občiansky preukaz môže požiadať zákonný zástupca dieťaťa na hociktorom oddelení dokladov a rovnako si ho nechať doručiť na zvolené oddelenie dokladov najbližšie k bydlisku, prípadne za poplatok aj kuriérom domov.   

Výhody aj pre Slovákov žijúcich v zahraničí

Zmenu privítajú aj Slováci, dlhodobo žijúci a pracujúci v zahraničí, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku. O občiansky preukaz môžu požiadať na ktoromkoľvek oddelení dokladov a aj priamo na našich zastupiteľských úradoch.

V doklade budú mať uvedené miesto ich pobytu v zahraničí a tiež skratku štátu, v ktorom žijú, a to na základe predloženého potvrdenia o evidovanom pobyte vydanom úradom v zahraničí. Za jeho vydanie zaplatia 4,50 eur.

„Kto dosiaľ disponuje starším typom dokladu bez čipu, môže požiadať o elektronický po novom bezplatne – dosiaľ to bolo za štandardný poplatok 4,50 eura. Zámerom je urýchliť penetráciu elektronických dokladov medzi občanmi,“ uviedla Denisa Saková.

Do občianskeho preukazu už bude možné zapísať aj údaj o ťažkom zdravotnom postihnutí či poznámku, že jeho držiteľ je sluchovo alebo zrakovo postihnutý. Títo občania (ŤZP, ŤZP/S) a tiež občania starší ako 60 rokov budú mať vydanie občianskeho preukazu vždy bezplatne.  

Čo si myslíte o nových občianskych preukazoch? Zdá sa vám ich zriadenie výhodnejšie ako vybavovanie pasu? Dajte nám vedieť v komentári.

Zdroj: minv.sk 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií