fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rok vojny na Ukrajine: Na pomoc utečencom darovali klienti VÚB banky už 150-tisíc eur

V týchto dňoch si celý svet pripomína rok od začiatku najhoršieho konfliktu od 2. svetovej vojny.

Máte tip? napíšte nám mailom

24.2.2023 (SITA.sk) – V týchto dňoch si celý svet pripomína rok od začiatku najhoršieho konfliktu od 2. svetovej vojny. Podľa UNHCR kvôli útoku ruskej armády prekročilo ukrajinské hranice viac ako 15 miliónov ľudí. Najviac z nich smerovalo do Poľska, no viac než jeden milión utečencov prešlo podľa Ministerstva vnútra SR aj cez slovensko-ukrajinské hranice.

Na Slovensku sa ich ujali rôzne mimovládne organizácie či dobrovoľníci, aby im pomohli prekonať toto náročné obdobie. Vojna na Ukrajine tak okrem iného ukázala aj jednotu a solidaritu, ktorá bola najsilnejšia v prvých mesiacoch vojny.

Len samotní klienti VÚB banky prostredníctvom bankomatov či priamych platieb pomohli utečencom z Ukrajiny sumou, ktorá za rok presiahla hranicu 150-tisíc eur. Prostriedky smerovali a stále smerujú organizácii Človek v ohrození, ktorá ľuďom unikajúcim pre vojnou pomáha od samotného začiatku a to nielen na území Slovenska, ale aj Ukrajiny.

“Dary sme využili na poskytnutie zázemia, vykurovaných stanov, teplých nápojov a jedla, zabezpečenie chemických záchodov, ale aj ubytovania a rozvozu dobrovoľníkov pomáhajúcich na hraniciach. Človek v ohrození v spolupráci so združením zameraným na psychologické poradenstvo IPčko poskytoval aj krízovú intervenciu. Starostlivosť o ľudí utekajúcich pred vojnou sa presúvala do hotspotov vo väčších mestách a do centier pomoci,” spomína na prvé mesiace vojny Kristína Jediná, vedúca oddelenia Fundraisingu v organizácii Človek v ohrození.

Prečítajte si tiež:
Aliancia–Szövetség má najväčší počet členov, ale členské jej neplatí nikto. Ako sú na tom ostatné strany?

Zo začiatku logistické problémy padali aj na plecia samospráv, ktorým VÚB banka ponúkla možnosť bezplatne zbierať finančné dary cez transparentné účty a aspoň takto sa desiatkam miest a obcí trocha zjednodušila situácia. Rovnako tak banka pre Ukrajincov zjednodušila a sprístupnila viaceré ďalšie služby. Zároveň spustila viaceré aktivity, aby našla pre utečencov dočasné ubytovanie. Týkalo sa to aj kolegov s ich rodinami zo sesterskej banky Pravex.

Obavy zo zimy

Kým v letných mesiacoch bolo podľa Človeka v ohrození veľkým problémom uskladňovanie potravín, ktoré sa rýchlo kazili a hrozil ich nedostatok, s prichádzajúcou zimou narastali obavy, ako najmä rodiny s deťmi zvládnu tuhé mrazy.

Keď sa ruská armáda začala pri útokoch čoraz viac sústreďovať na kritickú infraštruktúru a kľúčové energetické uzly, kvôli častým výpadkom elektriny boli potrebné najmä generátory a transformátory.

“Poskytli sme prostriedky niekoľkým lokálnym partnerom, ktorí za ne nakupujú teplé oblečenie, ale aj deky a ohrievače. Tie potom distribuujú tým, ktorí to najviac potrebujú. Okrem toho sme dodali drevené brikety a iné tuhé palivá a ako jedna z mála organizácii pokračujeme v rozvoze potravín, čo ľuďom významne pomáha znášať zvýšené životné náklady v zimnom období,” hovorí Marián Cehelník, koordinátor pre mimoriadne situácie z Človeka v ohrození.

Prečítajte si tiež:
Hamran vyzval Žilinku, aby konal. Výroky Fica aj kauza Čurilla nemôžu ostať bez povšimnutia (video)

Ďalšia pomoc je stále potrebná

Podľa organizácie je ľuďom, ktorí si za svoj domov vybrali na Slovensko, stále potrebné pomáhať zorientovať sa v slovenskom systéme a začleniť sa do slovenskej spoločnosti. A to hlavne tak, aby sa mohli postaviť na vlastné nohy. Na Ukrajine je treba naďalej reagovať na potreby ľudí, ktorí sa nemôžu vrátiť do svojich domovov – primárne zabezpečovať psychosociálnu pomoc a základné životné potreby. Aj vďaka darcom a dobrovoľníkom sú zároveň všetci pripravení poskytovať okamžitú pomoc a podporu v prípade náhleho zhoršenia situácie.

Informačný servis

Viac k témam: PR, Utečenci, utečenci z Ukrajiny
Zdroj: SITA.sk – Rok vojny na Ukrajine: Na pomoc utečencom darovali klienti VÚB banky už 150-tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií