fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

5 rád, ako zabrániť roseniu vašich plastových okien

Máte tip? napíšte nám mailom

Sklo ako súčasť plastového okna disponuje optickou čistotou a vďaka svojej priehľadnosti navodzuje pocit voľnosti.

Práve vďaka veľkosti okna sa môže interiér javiť ešte o čosi väčší, otvorenejší, exkluzívnejší. V praxi sa môžeme pomerne často stretnúť s tým, že plastové okno nie je také, ako by malo byť – je zarosené. Také sklo už nie je výsadou iba výkladov, ktorým vie zväčša ubrať na kráse a celkovom estetickom dojme. Pri detailnejšom pohľade sa s ním môžeme stretnúť prakticky všade – na rodinnom dome, paneláku, víkendovej chalupe…

Ak kondenzovaná voda steká na tesnenie rámu vášho plastového okna a vy cez drobné kvapky nevidíte ani na susedov a máte chuť plakať spolu s ním, čosi s vaším plastovým oknom nie je v poriadku. Pýtate sa, ako vznikajú zarosené okná vo vašom interiéri?

J. Múdry v tejto súvislosti tvrdí: ,,Zarosené okná v interiéri vznikajú tak, že sa na chladných sklách kondenzujú vodné pary zo vzduchu v miestnosti. Kondenzovaná voda zväčša steká na tesnenie rámu alebo okenný parapet, čo následne spôsobuje tvorbu nežiaducich a zdraviu škodlivých plesní. To všetko časom vedie k zníženiu životnosti vašich plastových okien.“

Na mieste je teda nasledovná otázka – dá sa tomuto javu zamedziť precíznym výberom skla, ktoré je nenahraditeľnou súčasťou plastového okna?

„Zarosené okná môžu súvisieť so zlým výberom rámu či sklenej výplne okna, no pri súčasných štandardoch a parametroch okenných profilov a skiel je to už málo pravdepodobné. Problém nastáva predovšetkým pri zlom vetraní. Fyzikálny jav kondenzácie nastane vždy, keď sa na to vytvoria vhodné podmienky. Ovplyvňuje to, prirodzene, množstvo faktorov – od vlhkosti vzduchu cez teplotu v miestnosti až po tepelno-izolačné schopnosti materiálov,” dodáva Múdry.

Rosenie okien je vo všeobecnosti fyzikálny jav, ktorý nemožno úplne potlačiť, ale možno ho zmierniť. Pomôckou vám môže byť týchto 5 jednoduchých rád:  

Zarosené okná môžu súvisieť so zlým výberom rámu či sklenej výplne okna. Zdroj: Pexels.com

1. Snažte sa v každej miestnosti udržať vlhkosť pod 50 %

Odborníci z tejto oblasti sa zhodujú, že najčastejšou príčinou rosenia plastových okien z vnútornej strany je vysoká vlhkosť v miestnosti. V niektorých účelových miestnostiach, ako kúpeľne, práčovne, kuchyne sa takémuto javu s určitosťou nevyhnete.

Aby sa para zbytočne nešírila a aby rámy okien zbytočne ,,neplakali“, je potrebné po kúpaní, praní alebo varení plastové okno utrieť do sucha, prípadne použiť prostriedok proti zahmlievaniu skiel určený priamo na plastové okná. Zabránite tak vytváraniu plesní v rohoch, kútoch a na ostení okna.

Vlhkosti nepomáha ani varenie (vzduch sa najviac zvlhčuje v kuchyni bez digestora) či sušenie bielizne (a to najmä vtedy, ak bielizeň sušíte v kúpeľni so zatvorenými dverami, v ktorej sa predtým sprchovali minimálne dvaja členovia vašej domácnosti).

Netreba zabúdať i na fakt, že na koncentrácii vodných pár sa podieľajú nielen ľudia, ale i domáce zvieratá a rastliny. Odporúčaná udržateľná vlhkosť v byte je pod 50 %, hygienické normy tolerujú vlhkosť v interiéri medzi 30 až 70 %, ideálna je však hodnota 40 %.

Dlhodobá vlhkosť, teda nad hranicou 50 %, spôsobuje nadmerné množenie plesní, baktérií a roztočov. Ide o mikroskopické organizmy, ktoré nie je možné vidieť voľným okom a veľmi rýchlo sa rozširujú. Ich premnoženie vám môže spôsobiť nemalé komplikácie na zdraví (dlhodobý pobyt vo vlhkej miestnosti môže aj z úplne obyčajnej nádchy viesť k zápalu nosnej dutiny, a tým následne spôsobiť opuch zahrňujúci mnoho hlienových membrán).

2. Niekedy postačí vytiahnuť žalúzie, skrátiť záclony

Nepriateľom plastových okien sú i žalúzie a záclony. Okrem toho, že sa na nich hromadí množstvo prachu, vnútorné žalúzie obmedzujú pohyb vzduchu po skle, čím môžu vznikať tzv. studené kapsy, v ktorých dochádza k už spomínanej kondenzácii.

Takéto žalúzie by sa mali nahradiť nepriesvitnou záclonou vo vzdialenosti 10 – 15 cm od okennej tabule. V chladných dňoch sa preto odporúča žalúzie vyťahovať. Záclona by mala byť ukončená približne 10 cm nad radiátorom, aby nezakrývala vykurovacie teliesko a nebránila tak prúdeniu teplého vzduchu.  

3. Všetky priestory bytu sa snažte vyhrievať rovnomerne  

Na zahmlievaní plastových okien sa podieľa aj teplota v miestnosti. Ak kúrite menej, vnútorné sklo okna automaticky schladne a voda sa na ňom skondenzuje. Odporúča sa preto všetky priestory bytu vyhrievať rovnomerne.

Taktiež je nutné dbať i na to, aby rozdiel teplôt v nočných hodinách nebol viac ako 5 °C. Tým sa zabezpečí dobrá priestorová klíma a zabráni sa tak kondenzácii. Pred vetraním nezabudnite kúrenie buď vypnúť, alebo stlmiť na minimum.  

Je nutné dbať i na to, aby rozdiel teplôt v nočných hodinách nebol viac ako 5 °C. Zdroj: Pexels.com

4. Nárazové vetranie a priečna ventilácia sú lepším a účinnejším spôsobom než štrbinová ventilácia

Osobitou kapitolou je vetranie. Pri nedostatočnom vetraní sa do popredia tej-ktorej miestnosti dostáva vlhkosť, ktorú nie je možné regulovať. Pýtate sa, ako dochádza v tejto súvislosti k roseniu plastových okien? Odpoveď je jasná: Voda vzlínajúca z muriva nasycuje vzduch v miestnosti a zráža sa na chladnejších plochách, v našom prípade na okne.

Prevenciou je starostlivé vykurovanie v kombinácii s veľmi dôsledným vetraním. Len samotné vykurovanie však nestačí, pretože vetraním sa vlhší vzduch v interiéri nahradí suchším vzduchom z vonkajšieho prostredia. Treba dbať i na to, akým spôsobom danú miestnosť vetráte.

Odporúča sa nárazové vetranie, pod ktorým si môžete predstaviť to, keď na krátku chvíľu (maximálne 10 minút) otvoríte okno dokorán.

Pomôcť by mala aj priečna ventilácia, tzv. prievan, pod ktorým možno rozumieť to, keď na niekoľko minút (2 – 4 minúty) otvoríte dokorán všetky okná a dvere. Dôjde k rýchlej výmene vzduchu a taktiež k minimálnym energetickým stratám.

Výhodu vidíme i v tom, že za takúto krátku dobu sa nestihnú ochladiť steny bytu, čo neskôr pocíti vaša peňaženka. Oba prípady sa z hľadiska vetrania miestnosti javia ako najlepší a najúčinnejší spôsob, ktorý by ste mali realizovať i niekoľkokrát za deň.  

5. Investíciu do nových plastových okien s kvalitným zasklením a kvalitnými izolačnými vlastnosťami treba poriadne zvážiť  

Ak ste sa napokon rozhodli pre nové plastové okná, pri ich výbere sa neodporúča príliš špekulovať. Je to dlhodobá investícia, ktorá sa vám skôr či neskôr vráti. Pri výbere nových plastových okien dajte prednosť kvalitným okenným rámom s kvalitným zasklením s vyššou tepelnou izoláciou.

Napríklad dvojsklá sú náchylnejšie ku kondenzácii než trojsklá, ktoré majú výrazne vyššiu vnútornú povrchovú teplotu.

Správne vybrané plastové okná pomáhajú šetriť energiu, zdravie a v neposlednom rade zútulňujú i interiér domu alebo bytu, ktorý bude tak vašou pýchou, oázou pokoja a nevyčerpateľnou studňou dobrých nápadov. Na ďalšie benefity prídete určite časom aj sami.

Zdroj: abc-byvanie.skretailmagazin.sktopbyvanie.sk

Prečítajte si tiež:
Aj IKEA má rada udržateľnosť! Predstavuje kolekcie vyrobené z plastov z mora či ryžovej slamy
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií