fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prežívate rozchod a neviete zastaviť slzy? Vedci tvrdia, že to so sebou prináša túto výhodu

Máte tip? napíšte nám mailom

Rozchod. Bolestivá etapa, ktorá je bodkou za vzťahom. Nechýbajú pri ňom ani slzy a častý plač. To ale môže byť naozaj prospešné.

Nová vedecká štúdia prišla so skutočne zaujímavým a šokujúcim zistením. Podľa vedcov je plač cestou k zhodeniu kíl. Znie to zvláštne, no je to tak a vedci ponúkli i vysvetlenie.

Mnoho ľudí v ťažkých životných obdobiach, ktoré sú plné stresu, priberá. Je to preto, že potláčajú plač a ostatné emócie. Tie je totiž potrebné z tela “ventilovať.” Za všetko môže hormón nazývaný kortizol. Pokiaľ sa slzami z nášho tela vyplaví, jeho hladina sa zredukuje, čo je pre nás prospešné.

Zdroj: Pexels

Pôvod v evolúcii

Tak ako mnoho iných pre človeka prirodzených javov, aj tento má svoj pôvod v evolúcii. V dávnych časoch naši dávni predkovia nepoznali stres v takom zmysle ako my dnes. Jediné stresujúce faktory pre nich boli prírodné katastrofy a útok divej zvery. Vtedy pre nich existovala jediná rozumná alternatíva na záchranu – útek. Práve pri ňom sa v tele začal produkovať kortizol vo zvýšenej miere, čo malo za následok, že pribrali. Produkcia kortizolu sa zvýšila preto, že organizmus vyhodnotil, že je v nebezpečenstve a kilogrami navyše sa hodia.

Prečítajte si tiež:
Týchto 14 roztomilých mláďat dojme aj toho najtvrdšieho jedinca. No nie sú milé?

Aj keď dnes nás netrápia stresové faktory, ktoré ovplyvňovali našich predkov, stres je tu stále a v podstatne vyššej miere. A práve on môže za zvýšenú produkciu kortizolu. A ak jeho hodnoty chcete znížiť, mali by ste plakať. Slzy smútku totiž vyvolajú tvorbu látok nazývaných prolaktín, adrenokortikotropín a leu-enkefalín. Tie dokážu vo veľkej miere zmierniť produkovanie kortizolu. Okrem toho, že nám plač uľaví na duši, začneme i chudnúť.

Pokiaľ si však myslíte, že schudnete len vďaka slzám, mýlite sa. Hladinu kortizolu totiž nedokážu znížiť hocijaké slzy. Musia to byť úprimné slzy smútku. Také, aké v nás vyvolá napríklad rozchod.

 

Zdroj: brightside.me

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií