fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rozmýšľali ste nad tým, prečo má aj voda vo fľašiach dátum spotreby? Toto je dôvod, prečo je to tak

Máte tip? napíšte nám mailom

Dátum spotreby na balenej vode má svoje opodstatnenie.

Určite ste si niekedy pri kúpe vody vo fľaši všimli, že sa na nej nachádza údaj, ktorý nám hovorí o dátume spotreby daného balenia. Mnohí si ho ale nedokážu vysvetliť, veď čo by sa malo stať vode, po uplynutí expiračnej doby? Pravdou však je, že toto oznámenie svoje opodstatnenie skutočne má.

Minimálne z pohľadu zákona sa dátum spotreby musí nachádzať aj na balenej vode – je totiž dané, že ho musí mať všetok predávaný tovar. Takéto “značkovanie” vôd však pripadalo zvláštne aj samotným výrobcom a tak sa rozhodli, že na fľaše budú dávať automatický 2-ročnú expiračnú lehotu. Po jej uplynutí je však voda naďalej pitná a nijako závažne nepoškodí. Dlhý pobyt v PET fľaši jej však určite nijako neprospeje.

Plasty, z ktorých sa fľaše vyrábajú (PET a HDPE) sa totiž môžu začať postupne uvoľňovať do vody a ovplyvniť tak jej chuť a konzistenciu. Z toho teda vyplýva, že dátum spotreby na balenej vode sa týka skôr samotnej fľaše než vody.

Prečítajte si tiež:
Ego má zase problém. Policajti ho nachytali pri čerstvo posprejovanej stene!

 

 

 

Zdroj: https://mentalfloss.com/article/22098/why-does-bottled-water-have-expiration-date

Foto: https://www.publicdomainpictures.net/en/view-image.php?image=112756&picture=plastic-bottles

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií