fbpx
Rozmýšľali ste nad tým, prečo má aj voda vo fľašiach dátum spotreby? Toto je dôvod, prečo je to tak

Rozmýšľali ste nad tým, prečo má aj voda vo fľašiach dátum spotreby? Toto je dôvod, prečo je to tak

Dátum spotreby na balenej vode má svoje opodstatnenie.

Určite ste si niekedy pri kúpe vody vo fľaši všimli, že sa na nej nachádza údaj, ktorý nám hovorí o dátume spotreby daného balenia. Mnohí si ho ale nedokážu vysvetliť, veď čo by sa malo stať vode, po uplynutí expiračnej doby? Pravdou však je, že toto oznámenie svoje opodstatnenie skutočne má.

Minimálne z pohľadu zákona sa dátum spotreby musí nachádzať aj na balenej vode – je totiž dané, že ho musí mať všetok predávaný tovar. Takéto “značkovanie” vôd však pripadalo zvláštne aj samotným výrobcom a tak sa rozhodli, že na fľaše budú dávať automatický 2-ročnú expiračnú lehotu. Po jej uplynutí je však voda naďalej pitná a nijako závažne nepoškodí. Dlhý pobyt v PET fľaši jej však určite nijako neprospeje.

Plasty, z ktorých sa fľaše vyrábajú (PET a HDPE) sa totiž môžu začať postupne uvoľňovať do vody a ovplyvniť tak jej chuť a konzistenciu. Z toho teda vyplýva, že dátum spotreby na balenej vode sa týka skôr samotnej fľaše než vody.

 

 

 

Zdroj: https://mentalfloss.com/article/22098/why-does-bottled-water-have-expiration-date

Foto: https://www.publicdomainpictures.net/en/view-image.php?image=112756&picture=plastic-bottles

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Špongia, uterák či repelent. Všetky tieto produkty majú dátum spotreby! Viete, aký?
Google+ Linkedin

Volám sa Ivana a aj napriek tomu, že ma môžete stretnúť (takmer) vždy v čiernej, milujem farby. Tie sú v mojom vnútornom svete a nebojím sa ich premietnuť ani do mojich vlasov. Preto sa občas cítim ako chameleón. Okrem farieb ma baví tvorba poézie, či prózy, ale rozhodne aj článkov. Vďaka ním totiž môžem rozširovať obzory nielen sebe, ale aj čitateľom, čo je podľa môjho názoru skvelé.