fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo máte po kúpaní čiarky na prstoch? Vieme, čo za to môže!

Máte tip? napíšte nám mailom

Čiarky na prstoch. Každý vieme, že vznikajú po dlhom kúpaní alebo umývaní riadu, ale viete aj to, prečo to tak je? Teraz vám to prezradíme.

Údajne sa toto zvráskavenie vyvinulo ako evolučná výhoda. Zakrčením končekov prstov sa totiž zlepší priľnavosť kože k mokrým či ponoreným objektom. Zároveň sa medzi vráskami vytvoria kanáliky, ktoré odvádzajú vodu podobne, ako je tomu aj u dezénov pneumatík.

V 30. rokoch 20. storočia zistili vedci, že tento jav sa nevyskytuje u všetkých ľudí. Tí, ktorí majú poškodené nervy v prstoch, sa tomuto javu vyhnú. Aj vďaka tomuto zisteniu sa tento ja označuje za mimovoľnú reakciu autonómného nervového systému a ide o rovnaký systém, ktorý ovláda napríklad dýchanie, srdcovú činnosť či potenie.

wrinkly-fingers

Dokonca sa vykonal aj experiment, počas ktorého mali dobrovoľníci dvíhať suché a mokré predmety rôznych veľkosti v normálnom stave a potom po 30 minútovom ponorení prstov v teplej vode. Zistilo sa, že mokré predmety boli dvíhané rýchlejšie zvrásnenými prstami, avšak, krčenie končekov nemalo efekt na suché predmety. Výsledkom tohto experimentu je zistenie, že zvráštenie kože na prstoch umožňuje ľuďom lepšie uchopiť objekty vo vlhkých podmienkach.

Prečítajte si tiež:
Bratislava zabezpečí dočasné kontajnerové mestečko pre ľudí bez domova

Tento evolučný jav bol prospešný aj v minulosti a pomáhal našim predkom najmä pri zbieraní potravy z mokrej vegetácie či z vody.

Vedeli ste o tejto zaujímavosti aj predtým?

Zdroj: 21stoleti.cz

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií