fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rozprávate sa s cudzími ľuďmi? Môže to pre vás byť prospešné

Máte tip? napíšte nám mailom

Rozhovorom s cudzími ľuďmi sa väčšina z nás intenzívne vyhýba. Podľa experimentu od BBC však môžu byť pre ľudí akýmsi zdrojom radosti.

Väčšina populácie trávi veľa času v spoločnosti cudzích ľudí napríklad v kaviarni, parku alebo v supermarkete. Mnohí z nás však radšej použijú samoobslužnú pokladňu, než by mali prehodiť zopár slov s cudzím predavačom.

Tieto presvedčenia môžu byť neopodstatnené. Výskum BBC naznačuje, že ľudia často podceňujú pozitívny vplyv komunikovania s ostatnými ľuďmi. Podľa výskumu je to dobré ako pre naše blaho, tak aj pre blaho druhých. Napríklad rozhovor s cudzincom na ceste do práce alebo školy vo vás môže zanechať príjemné pocity šťastia.

rozhovory
Zdroj: unsplash.com

Ako prebiehal výskum?

Vo výskume sa BBC pýtalo ľudí cestujúcich do práce autobusom a vlakom jednoduchú otázku. „Ako by sa cítili, keby sa počas cestovania rozprávali s cudzími ľuďmi namiesto mlčania a sedenia osamote?” Väčšina si myslela, že rozprávanie by viedlo k nepríjemnému zážitku. Keď sa experiment uskutočnil, výsledok bol úplne iný.

Opýtaní odhadli, že len 40 % zo spolucestujúcich sa bude s nimi chcieť zhovárať. Na koniec vyplynulo, že každá z osôb, ktorá sedela vedľa nich, mala z rozhovoru len pozitívne pocity. Dôkaz nájdeme aj v článku, v ktorom sa ľudia podelili o tie najsilnejšie zážitky s cudzími ľuďmi.

Myslieť si, že ľudia nemajú záujem o rozhovor, je niečo, čo nás od kontaktu s inými separuje. Výskum v skutočnosti naznačuje, že vytrvalo podceňujeme dojem dotyčného z nášho spoločného rozhovoru. Jednoducho si myslíme, že sa s nami rozprávať nechce, že ho naše reči nudia a konverzáciu chce čo najskôr opustiť.

Prečítajte si tiež:
PORNO PLNÉ PREKVAPENÍ! Tieto veci o filmoch pre dospelých určite nevieš!
rozhovory
Zdroj: unsplash.com

Čo priniesli výsledky experimentu?

Účastníci experimentu zistili, že komunikovanie s cudzími ľuďmi bolo prekvapivo príjemné pre obe strany. Dobrý pocit z konverzácie sa totiž preniesol aj na osobu, s ktorou sa účastníci rozprávali. Samozrejme, nikto neocení neželanú pozornosť. Ale ak začínate rozhovor s dobrým úmyslom, je veľká pravdepodobnosť, že dopadne dobre.

Jedným z dôvodov môže byť to, že rozprávanie sa s cudzincom nás núti uvedomiť si, že má bohatý vnútorný život, zaujímavé myšlienky, pocity, emócie a skúsenosti rovnako ako aj my. Tieto krátke rozhovory s ľuďmi môžu zmeniť nepríjemné chvíle, ako je každodenné dochádzanie do práce alebo školy, na niečo príjemnejšie.

Ľudia sú prirodzene spoločenskými bytosťami. To znamená, že sme šťastnejší a zdravší, keď sa spájame s ostatnými. Pocit izolovanosti a osamelosti je naproti tomu stresový faktor, ktorý predstavuje zdravotné riziko porovnateľné s fajčením a obezitou. Pozitívne sociálne vzťahy sú kľúčovou zložkou šťastia.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií