fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Roztápajúci ľad v Grónsku môže odhaliť toxickú základňu!

Máte tip? napíšte nám mailom

Samozrejme, jedná sa opäť o americkú základňu. Volá sa Camp Century a je plná toxického odpadu. A pokiaľ sa ľad roztopí, môže dôjsť k naozaj veľkej ekologickej katastrofe.

Spojené štáty v roku 1959 vybudovali priamo na Grónskom ľadovci vojenskú základňu Camp Century. V tej dobe tu pracovalo aj vyše 200 ľudí. Problémom pre dnešnú ekológiu je, že túto základňu poháňal jadrový reaktor.

V roku 1967 bola táto základňa zrušená. Ako to býva, ľudia odišli, no základňu nerozobrali a ani nijak nezakonzervovali. Bol to práve ľad, ktorý zakonzervoval celú základňu a grónsky ľad dosiahol dokonca výšku až 35 metrov nad základňou. Podľa novej štúdie by sa ale pred koncom tohto storočia mohlo stať, že sa tento ľad roztopí a jed by mohol zamoriť okolité prostredie.

V priestoroch základne sa nachádza vyše 200 tisíc litrov nafty a 240 tisíc litrov odpadových vôd. Vody tam obsahujú splašky, rádioaktívnu vodu z reaktora a naozaj najrôznejšie jedy, vrátane polychlórovaných bifenilov.

Problém je, že sa s tým momentálne už nedá takmer nič robiť. Situáciu komplikuje fakt, že nie je úplne jasné, kto by mal byť zodpovedný za tento nebezpečný odpad. USA postavili základňu na území Dánska. Grónsko je už ale osamostatnené ako všetci vieme a patrí len pod určitú správu Dánska. Ako sa to teda vyrieši zatiaľ nie je jasné. Predpokladám ale, že mnoho z nás, ktorí tento článok čítajú už budú na konci 21. storočia niekde inde.

Prečítajte si tiež:
6 vecí, ktoré sa zmenia na tvojom vzťahu k peniazom po tom, ako zmaturuješ

 

Zdroj: onlinelibary.com
Obrázky: 1., 2.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií