fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rusi mali v Mykolajivskej oblasti brutálne mučiť Ukrajincov, našli sa nástroje a fyzické dôkazy

Obete údajne dusili plastovými vreckami, bili ťažkými predmetmi a používali aj mučenie elektrickým prúdom. 

Máte tip? napíšte nám mailom

3.1.2023 (Webnoviny.sk) – Ukrajinské úrady v utorok zverejnili podrobnosti o takzvaných „mučiarňach“ nájdených v obci v Mykolajivskej oblasti a meste Cherson. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Kancelária mykolajivského oblastného prokurátora, Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) a forenzní experti ukrajinskej polície určili polohu údajnej mučiarne v obci Oleksandrivka v Mykolajivskej oblasti po tom, ako ju oslobodili spod ruskej okupácie. Vyplýva to z vyhlásení úradu oblastnej prokuratúry a SBU.

Bitie ťažkými predmetmi

„Podľa údajov z vyšetrovania, zástupcovia krajiny agresora zhabali domy v obci a protizákonne v nich držali a brutálne mučili miestnych obyvateľov, ktorí odmietli spolupracovať s nepriateľom,“ konštatuje kancelária mykolajivského prokurátora, podľa ktorého pri vyšetrovaní našli aj fyzické dôkazy.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

SBU v stanovisku podobne uvádza, že „Rusi násilne zadržiavali a brutálne mučili miestnych obyvateľov, ktorí odmietli spolupracovať“, pričom sa z nich snažili „vymlátiť adresy ukrajinských patriotov, najmä členov hnutia odporu“.

Obete údajne dusili plastovými vreckami, bili ťažkými predmetmi a používali aj mučenie elektrickým prúdom. Počas prehliadky mučiarne našli podľa nich aj „mučiace nástroje“.

Zadržiavanie ukrajinských občanov

SBU tiež informovala o nájdení ukrajinských občanov, ktorých „Rusi mesiac protizákonne zadržiavali a mučili“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Prečítajte si tiež:
Raketový útok na Voznesensk si vyžiadal 12 zranených, vrátane detí. Cieľom však možno bola jadrová elektráreň (foto+video)

Úrad ukrajinského generálneho prokurátora tiež v utorok informoval o nájdení ďalšej mučiarne v meste Cherson v „jednej z policajných budov, ktoré Rusi používali na zabezpečenie fungovania okupačných trestných úradov“.

Rusko už pred časom odmietlo obvinenia z vojnových zločinov a tvrdí, že jeho sily sa nezameriavajú na civilistov. Medzinárodné ľudskoprávne organizácie, vyšetrovatelia i zahraničné médiá pritom na viacerých miestach zozbierali množstvo dôkazov o opaku.

Viac k témam: Cherson, mučiarne, Mykolajiv, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusi mali v Mykolajivskej oblasti brutálne mučiť Ukrajincov, našli sa nástroje a fyzické dôkazy © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií